ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଗଠିତ ହେଉଛି ଏହି ବିଶେଷ ଯୋଗ, ଶିବ ପୂଜା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖାସ ଏହି ଦିନଟି

Share It

ଆଜି ୦୭ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୩ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପଞ୍ଚମ ସୋମବାର, ଯାହା ଅଧିକମାସର ସପ୍ତମ ଦିନ ଅଟେ । ଆଜି ସକାଳୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଶ୍ୱିନୀ ନକ୍ଷତ୍ର (ଅଶ୍ୱିନୀ ନକ୍ଷତ୍ର) ରହିବ।

ଶୁଭ ଯୋଗ (ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ଶୁଭ ଯୋଗ)

ଆଜି ଶ୍ରାବଣର ପଞ୍ଚମ ସୋମବାର ରେ ରବି ଯୋଗ ଓ ଶୁଲ ଯୋଗର ଶୁଭ ମିଶ୍ରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପୂଜା ଓ ଉପବାସ ରୁ ବିଶେଷ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ସକାଳ ୫ଟା ୪୬ରୁ ୦୧ଟା ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରବି ଯୋଗ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସେହିପରି ଅଗଷ୍ଟ ୬ ତାରିଖ ରାତି ୮ଟା ୨୭ମିନିଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଶ୍ରାବଣର ପଞ୍ଚମ ସୋମବାର ରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ ଥିଲା । ସେହିପରି ଅଭିଜିତ ମୁହୁର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ୫୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ସୋମବାର ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରାବଣ ଉପରେ ଭଦ୍ରାଙ୍କ ଛାୟା

ଆଜି ଶ୍ରାବଣର ପଞ୍ଚମ ସୋମବାର ରେ ଭଦ୍ରାର ଛାୟା ମଧ୍ୟ ରହିବାକୁ ଯାଉଛି । ସକାଳୁ ଭଦ୍ରା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଭଦ୍ରାକାଳକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଏହି ସମୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ, ବ୍ରତ ଇତ୍ୟାଦି ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହା ସ୍ବର୍ଗର ଭଦ୍ରା ଅଟେ । ତେଣୁ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରର ଉପବାସ ଓ ପୂଜା ଉପରେ ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ରାହୁକାଳ ଓ ଭଦ୍ରା ସମୟ

ଭଦ୍ରା: ସକାଳ ୭ଟା ୨୬ରୁ ସକାଳ ୯ଟା ୦୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ
ରାହୁକାଳ: ସକାଳ ୫ଟା ୪୬ରୁ ଅପରାହ୍ନ ୦୪ଟା ୪୧

ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ପୂଜା ବିଧି

ଶ୍ରାବଣର ପଞ୍ଚମ ସୋମବାର ରେ ସକାଳୁ ଉଠି ସ୍ନାନ ପରେ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ଘରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ପୂଜା କରିପାରିବେ । ପ୍ରଥମେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଅକ୍ଷତ, ଗନ୍ଧ, ଫୁଲ, ଧୂପ, ଦୀପ, କ୍ଷୀର, ପଞ୍ଚାମୃତ, ବେଲପତ୍ର, ଭାଙ୍ଗ, ଧତୁରା, ଭସ୍ମା, ନୈବେଦ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏଥିସହିତ ପୂଜା ସମୟରେ ‘ଓମ୍ ନମଃ ଶିବାୟ’ ମନ୍ତ୍ରର ଜପ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ସମ୍ମୁଖରେ ଧୂପଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆରତି କରନ୍ତୁ। ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ଶିବ ରକ୍ଷା ସ୍ତୋତ୍ର, ଶିବ ପଞ୍ଚାକ୍ଷର ସ୍ତୋତ୍ର ବା ଶିବ ଚାଳିସା ପାଠ କରିବା ବିଶେଷ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ।

Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା କେବଳ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ସୂଚନା କିମ୍ବା ସ୍ୱୀକୃତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।


Share It

Comments are closed.