ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା କେଉଁ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ

Share It

ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସତେଜ ହୁଏ ଏବଂ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ମହୁ ହେଉଛି ଦୁଇଟି ଉପାଦାନ ଯାହା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସିପାରେ।

ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଅଟେ। ମଧୁମେହ, ମଧୁମେହ ଅଲସର୍, ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଥଣ୍ଡା, ବାତ ଏବଂ କଫ, କିଡନୀ ଜନିତ ରୋଗ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଆଦି ରୋଗ ପାଇଁ ଏହି ପାନୀୟ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅନ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ କାରଣ
ଦିନସାରା ଅନେକ କ୍ଷତିକାରକ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ଆମକୁ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି କରିପାରିବେ। ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁର ମିଶ୍ରଣରେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଗୁଣ ଅଛି! ଏହା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଜୀବାଣୁକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ ଉପାଦାନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ଓଜନ କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ
ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଭଳି ମହୁ-ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ହାର ବଢାଇ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବ ଏବଂ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ହଜମକ୍ରିୟାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ
ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଭଳି, ମହୁ-ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ହାର ବଢାଇ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବ ଏବଂ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିଦେଇଥାଏ
ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି, ସୂର୍ଯ୍ୟର କ୍ଷତିକାରକ କିରଣ, ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ପିମ୍ପଲ୍ କିମ୍ବା ଦାଗ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ମହୁ ପାଣି ପିଇବା ସର୍ବୋତ୍ତମ। ଯେହେତୁ ଏହି ପାନ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଅଟେ, ଏହା ବ୍ରେକଆଉଟ୍ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଜୀବାଣୁଙ୍କୁ ମାରିଦେବ। ଚର୍ମ ସମସ୍ୟାକୁ ବିଦାୟ ଦେବାର ସମୟ ଆସିଛି !

ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ
ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଗରମ ପାଣିରେ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ତୁମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ ହେବ। ଏହାକୁ ଏକ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ କର, ଏବଂ ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ପାଇବ ଯେ ଫ୍ଲୁ, କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା, ଘାସ ଜ୍ୱର ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ କଷ୍ଟ ଦେଉନାହିଁ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଲେମ୍ବୁ ଓ ମହୁ ମିଶା ପାନୀୟ ପିଇବାର ସଠିକ ଉପାୟ
ଅନେକ ଲୋକ ପାଣି ଗରମ କରି ସେଥିରେ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦ୍ଧତି ଭୁଲ ଅଟେ! ମହୁକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଉଭୟ ମହୁ ଓ ଲେମ୍ବୁ ପାଣିର ଗୁଣ ଏବଂ ଧର୍ମ ଅଲଗା ଅଟେ। ତେଣୁ କେବଳ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପିଅନ୍ତୁ। ତାହା ହେଉଛି ସଠିକ୍ ଉପାୟ!


Share It

Comments are closed.