ଆପଣଙ୍କୁ ଧନୀ ହେବାରୁ ରୋକିଥାଏ ଏହି ୫ଟି ଅଭ୍ୟାସ, ଆଜି ହିଁ ଛାଡ଼ନ୍ତୁ

Share It

ଜୀବନରେ ଧନୀ ହେବାର ଇଚ୍ଛା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଥାଏ । ସମସ୍ତେ ସୁଖୀ ଓ ସମୃଦ୍ଧ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ତାଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼େ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଜାଣିଶୁଣି କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର କାରଣ ପାଲଟିଯାଏ ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନ୍ୟତମ ମହାପୁରାଣ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏମିତି କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଧନୀ ହେବାରୁ ରୋକିଥାଏ । ଗରୁଡ ପୁରାଣର ନୀତିରେ ସୁଖୀ ଓ ସଫଳ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପଚାର ଓ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ଭୁଲ ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ

ଧନର ଗର୍ବ: ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ପଇସା ରହିବାର ଗର୍ବ ଥାଏ ସେ ବୌଦ୍ଧିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ କମ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ଘରେ କେବେ ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଯଦି ଟଙ୍କା ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ ସଂଚୟ କରି ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅସହାୟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

ଲୋଭ: ଗୁରୁଜନମାନେ ସବୁବେଳେ ଲୋଭକୁ ‘ଖରାପ ଶକ୍ତି’ ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଦୁଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଠାରୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ। ଲୋଭ ସୁଖୀ ପରିବାର ଏପରିକି ଜୀବନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ। ଏହା ସହିତ ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ବାଟ ଆପଣାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି । ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ସୁଖୀ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ।

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା: କଠିନ ପରିଶ୍ରମରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ନିଜ କାମ କୁ ଅନ୍ୟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ବିଶ୍ରାମ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରହନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ କେବଳ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିବା ଟଙ୍କା ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି ଦେଇପାରେ ।

ଯେଉଁମାନେ ଅପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି: ଯେଉଁ ଘରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଥାଏ ସେହି ଘରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଅପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ପ୍ରତିଦିନ ଗାଧୋଇନଥାନ୍ତି, ନଖ କାଟି ନଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ କେଶ କାଟିନଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ ଘର ସହିତ ଶରୀରର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇବା: ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠିବା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସେହିପରି ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶୋଇଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଉନ୍ନତି ହାସଲ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସବୁବେଳେ ପଇସାର ଅଭାବ ରହିଥାଏ।


Share It

Comments are closed.