160×600
160×600

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କମ କରନ୍ତୁ କ୍ୟାଲୋରୀ ସେବନ, ବଦଳରେ ଏହି ଚାରୋଟି ଜିନିଷ ଦେଇଥାଏ ଅଦ୍ଭୁତ ଫାଇଦା


ଆଜିର ସମୟରେ, ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୋଟାପଣ ଏକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ହୋଇଯାଇଛି | ଭାରତରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହେବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ କାରଣ ଏଠାରେ ଖାଦ୍ୟରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଚିନି ଅଧିକ ଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଆଳୁ, ଚାଉଳ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |
ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଆନ୍ତୁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହିପରି କିଛି ଜିନିଷ, ଯାହା କେବଳ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ |

କେଲ
କେଲ ଏକ ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପରିବା, ଯାହାକୁ ଲିଫ କ୍ୟାବେଜ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ସବୁଜ ପନିପରିବା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ କେଲରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହା କେବଳ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ନୁହେଁ, ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ, ପାଚନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ହୃଦୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ବ୍ରୋକୋଲି
ବ୍ରୋକୋଲି ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁସ୍ବାଦୁ ପରିବା, ଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ସି, ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟକୁ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ହାଡ ଏବଂ ଆଖି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ତରଭୁଜ
ତରଭୁଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି | ଏହା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ, ଏହା କ୍ୟାଲୋରୀରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ | ତରଭୁଜ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, କିଡନୀ, ହୃଦୟ ଏବଂ ଆଖି ପାଇଁ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ବିଟ

ବିଟ୍ରୁଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ | ବିଟ୍ ରୁଟ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ରକ୍ତଚାପକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ହୃଦୟ ଏବଂ ମନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |


Share It

Comments are closed.