160×600
160×600

ପୂଜାଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନବେଳେ ଆପଣ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତ ଏହି ଭୁଲ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସଠିକ ଉପାୟ


ଘରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଦିଗର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅର୍ଥାତ ଐଶାନ୍ୟ କୋଣରେ ତିଆରି ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିଗଟି ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ମନ୍ଦିର ବାଥରୁମ ନିକଟରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି |ମନ୍ଦିରରେ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ ରଖିବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଭୂମିରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏକ ପରିଷ୍କାର କପଡା ଆସନ ଲଗାଇ ପ୍ରତିମାଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ |

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଗଣେଶ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ସମ୍ମାନିତ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଗଣେଶଙ୍କର ପ୍ରତିମା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ରଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ତାଙ୍କର ଛବି କିମ୍ବା ପ୍ରତିମା ରଖିବାବେଳେ କେବଳ କେସରୀ କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଆସନ ରଖାଯିବା ଉଚିତ | ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଗଣେଶଙ୍କ ନୃତ୍ୟରତ ଏକ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ |

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ନିୟମ ଅଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଜଳର ଧାର ରହିଥାଏ | ଯଦିଓ ଆପଣ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତି, ଏହା ବହୁତ ଛୋଟ ରଖିବା ଉଚିତ |

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ରଖିବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଏକ ଖୁସି ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ମୁଦ୍ରାରେ ରହିଥିବା ଉଚିତ | ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ କ୍ରୋଧିତ ମୁଦ୍ରାରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କୁବେରଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖିବାବେଳେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ ଠିଆ ହେବା ମୁଦ୍ରାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ସେମାନଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ସର୍ବଦା ବସିଥିବା ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ମୁଦ୍ରାରେ ରହିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଅନେକ ସମୟରେ, ଆମେ ଦେବାଦେବୀମାନଙ୍କର ନୂତନ ପ୍ରତିମା ଆଣିଥାଉ ଏବଂ ପୁରାତନଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ରଖୁ, କିନ୍ତୁ ସମାନ ଦେବତାଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରତିମା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ସହିତ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପରର ସମ୍ମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ସେହି ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଛବିକୁ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେଉଁଠାରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଛାତି ଚିରି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଏବଂ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଶାନ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏକ ପ୍ରତିମାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |


Share It

Comments are closed.