160×600
160×600

କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଚେତାଇଲେ AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ: କହିଲେ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କରିବାକୁ ପଡିବ ମଜବୁତ


ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ଲହରର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖି AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେହେତୁ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ, ଆମେ କଣ କରିପାରିବା ତାହା ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଆମେ କିପରି ଆମର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିପାରିବା ତାହା ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡା ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ହେଲେ ଅତୀତରେ ମିଳିଥିବା ଭୁଲଗୁଡ଼ିକରୁ ଆମକୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ।


AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯାହା ଆମକୁ ଦେଖାଇଛି, ମହାମାରୀ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆମକୁ ଆଗୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସମୟ
ଡା ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଔଷଧ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏହି ନୀତିର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇବା |

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟରେ ଆମକୁ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ- PMJY ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଗରିବ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିନ ଆପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜୀକରଣ – ଡକ୍ଟର ଶର୍ମା

CII ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ କୋଭିନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ସିଇଓ ଡା ଆର.ଏସ୍ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆପରେ ୩୦୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି। କୋଭିନ ଆପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ | ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ UPI ପରି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପରେ ହିଁ କୋଭିନ ଆପ୍ ପରି ଆପ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ଆମେ ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଲୁ |

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଅତି କମରେ ୫୦ ଟି ଦେଶ କୋଭିନ ଆପ୍ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆପର ଓବନ ସୋର୍ସକୁ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆମକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଦେଶ ଏହାକୁ ମାଗଣାରେ ଦେଇପାରିବେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁଲାଇ ୫ ରେ ଆମର ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କନକ୍ଲେଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଏହା କିପରି ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ତାହା ଆମେ ବିଶ୍ୱକୁ କହିବୁ। କାନାଡା, ମେକ୍ସିକୋ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଏହି ଆପରେ ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ଅଛି |


Share It

Comments are closed.