160×600
160×600

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ରୁହନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ହୋଇପାରେ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ବିପଦ


ଯଦି ଆପଣ କରୋନା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ, କାରଣ କରୋନାର ଅନେକ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଅଧିକ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି, କାରଣ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡୁଛି। ତେଣୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |ଯଦି ସମୟର ଯତ୍ନ ନିଆ ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ, ଯାହାକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କ୍ରମାଗତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା

କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ସମୟରେ କିମ୍ବା ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି ଏବଂ ଏକ ପ୍ରକାର ଚାପ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ଏକ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ମୁହଁରେ ଏକତରଫା ଫୁଲା

ସାଧାରଣତଃ ଯଦି ମୁହଁର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ଭାବରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟା ହେଉଛି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ | ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, କାରଣ ଏହା ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏଥିରେ, ମୁହଁରେ ଏକପାଖିଆ ଫୁଲା ସହିତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ତଳୁ ଭାରୀ ହୋଇପାରେ |

ନାକ ଚାରିପାଖରେ ଏକ କଳା ଆସ୍ତରଣ ସୃଷ୍ଟି

ଯେହେତୁ ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ,
ନାକ ଚାରିପାଖରେ ଏକ କଳା ଆସ୍ତରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଏବଂ ନାକ ବନ୍ଦ ହେବା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି, ନଚେତ୍ ଏହା ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ବଦଳିଯିବା, ଆଖିରେ ଭାରିପଣ ଅନୁଭବ ହେବା, ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ରକ୍ତ ବାନ୍ତି | ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଭାରୀ ପଡ଼ିପାରେ |


Share It

Comments are closed.