ସକାଳୁ ମର୍ଣ୍ଣିଂୱକ ପୂର୍ବରୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ, ଫାଇଦା ବଦଳରେ ବଢିବ କ୍ଷତି

Share It

ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା: ସକାଳୁ ବୁଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦିଓ ଅନେକ ଲୋକ ସକାଳେ ଅଧିକ ଖାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ଭୁଲ ଅଟେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସକାଳେ ଭାରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଆଳସ୍ୟ ଓ ଥକାପଣ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ସକାଳ ଜଳଖିଆ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସକାଳୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଶରୀରରେ ଥକାପଣ ଦେଖାଦେବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସକାଳୁ ଭିଜା ବାଦାମ କିମ୍ବା କଳା ବୋଟ ଖାଇପାରିବେ।

ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ: ସକାଳୁ ଚାଲିବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ନ ପିଇବାର ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ରାତି ସାରା ଶରୀରରେ ପାଣିର ଅଭାବ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଙ୍କୁ ସକାଳୁ ଉଠି ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ । ଯଦି ଆପଣ ସକାଳୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଚାଲିବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ରହିବା ସହ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବ ।

ସକାଳୁ ଚାଲିବା ପାଇଁ କିଛି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ସକାଳୁ ବୁଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସଠିକ୍ ଜୋତା ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଭୁଲ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଠୁ କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ କୁସନ ଓ ହାଲୁକା ଓଜନ ଥିବା ଜୋତା ଚୟନ କରନ୍ତୁ।

ଧୂଆଁରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ: ଧୂଆଁ ଭର୍ତ୍ତି ବାୟୁରେ ମର୍ଣ୍ଣିଂ ୱାକ୍ ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବାୟୁରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଫୁସଫୁସ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଆଜ୍ମା ରୋଗୀମାନେ ସକାଳୁ ବୁଲିବାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଜରୁରୀ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଗୁଗୁଲର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । ଅତ୍ୟଧିକ ଧୂଆଁ କିମ୍ବା ପ୍ରଦୂଷଣ କାରଣରୁ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା, ଭୟଭୀତ ହେବା, ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଆଜମା ରୋଗୀମାନେ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ।

ୱାର୍ମଅପ୍ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଯଦି ଆପଣ ବିନା ୱାର୍ମଅପ୍ ରେ ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। କାରଣ ୱାର୍ମଅପ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ବ୍ୟାୟାମ। ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଗରମ ହେବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାୟାମ କରିବାର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଆଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।


Share It

Comments are closed.