ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ: ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଚମତ୍କାର ପ୍ରାଣୀ ବିଷୟରେ ୫ଟି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

Share It

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୯ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ବା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ନାମରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଏହି ଦିନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏକ “ବିପନ୍ନ” ପ୍ରଜାତି ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିରାଟ ବିଲେଇ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଏହି ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫିକ ଦ୍ୱାରା ବାଘର କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ

ଭାରତରେ କେବଳ ଜଙ୍ଗଲରେ ସର୍ବାଧିକ ବାଘ ରହୁଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ – (୩୧୬୭ ଟି ବାଘ ସଂଖ୍ୟା )- ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ଟି ବାଘ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ।

ବାଘମାନେ ଲୁଚିବାରେ ମାଷ୍ଟର ହୋଇଥାନ୍ତି

ବାଘ ମାନେ ଗୁପ୍ତର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ସେମାନେ ନିରବ ପାଦରେ ନିଜ ଶିକାରକୁ ପିଛା କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି!

ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫିକ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪୦,୦୦୦ ଥିଲା ।

ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ବାଘ ଭାରତରେ ରହିଛି
ପୃଥିବୀର ମୋଟ ବାଘ ସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ତିନି ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

ଭାରତର ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା
୨୦୨୨ରେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ (ଏଆଇଟିଇ)ର ଫଳାଫଳ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ୩,୧୬୭ ରହିଛି।

ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବାଘ ଗଣନା
ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କୁ ଭାରତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ରେ ହାସଲ କରିଥିଲା!


Share It

Comments are closed.