ଯକୃତ ଡିଟକ୍ସିଫିକେସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏହିସବୁ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ

Share It

ଉତମ ହଜମ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଯକୃତକୁ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ | ଯୋଗ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୁଦ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହା ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗକୁ ମସାଜ୍ କରେ, ସମଗ୍ର ପ୍ରଣାଳୀରେ ସତେଜତା ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ଆଣିଥାଏ |

ପଦଙ୍ଗୁଷ୍ଠାସନ (ବିଗ୍ ଟୋ ପୋଜ)

ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ପାଦ ଏକାଠି ରଖି ସିଧା ଠିଆ ହୁଅନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ବାହୁ ଏବଂ ବେକକୁ ଆରାମରେ ରଖି ନିଃଶ୍ବାସ ଛାଡ଼ନ୍ତୁ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡକୁ ତଳକୁ କରି ଆପଣଙ୍କର ଶରୀରର ଉପର ଅଂଶକୁ ନୁଆଁନ୍ତୁ |ଅଣ୍ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜ ଶରୀରକୁ (ନିତମ୍ବ) ହିପ୍ ଗଣ୍ଠିରୁ ଗତିଶୀଳ କରାଇବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ତୁମର ବୁଢା ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଧରି, ନିଶ୍ୱାସ ନିଅ, ଏବଂ ତୁମେ ତୁମର ବାହୁକୁ ସିଧା କରିବା ସମୟରେ ଉପରକୁ ଦେଖ ।। ତୁମର ବଡ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଧରି, ନିଶ୍ୱାସ ନିଅ, ଏବଂ ତୁମେ ତୁମର ବାହୁକୁ ସିଧା କରିବା ସମୟରେ ଉପରକୁ ଦେଖ । ନିଜ ଗୋଡ଼ ଓ ଆଣ୍ଠୁକୁ ସିଧା ରଖିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନିଃଶ୍ୱାସ ଛାଡି ଆଗକୁ ଫୋଲ୍ଡ କରନ୍ତୁ । ଅଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସିଧା କରିବା ଦିଗରେ ଧୀରେ ଧୀରେ କାମ କରି ନୂଆ ଅଭ୍ୟାସକାରୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଣ୍ଠୁ ବୁଲାଇବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ଏହାର ଫାଇଦା ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଏହି ଆସନକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ।

କାନ୍ଧରସାନା (ବ୍ରିଜ୍ ପୋଜ୍)

ନିଜ ପିଠିରେ ଶୋଇ, ଆଣ୍ଠୁକୁ ବଙ୍କା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପାଦକୁ ଚଟାଣରେ ରଖନ୍ତୁ | ତୁମର ପାଦକୁ ତୁମର ତଳିପେଟ ଆଡକୁ ଟାଣ | ନିଜ ଶରୀର ପାଖରେ ଚଟାଣ ଉପରେ ବାହୁ ବିସ୍ତାର କର ଏବଂ ପାପୁଲିରେ ପାଦର ଗଣ୍ଠିକୁ ଧରିଦିଅନ୍ତୁ | ଧୀରେ ଧୀରେ ତୁମର ତଳିପେଟ କୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇ ଚଟାଣରୁ ପଛକୁ ଯାଅ, ତୁମର ଥୋଡ଼ି ସହିତ ଛାତି ଛୁଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲାବେଳେ ତୁମର ପିଠିରେ ଏକ କୋମଳ ଧନୁ ଆକୃତି ଗଠନ କରନ୍ତୁ | ମୁଦ୍ରା ବଜାୟ ରଖିବାବେଳେ ଆକାଶ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ରୁହନ୍ତୁ|

ନଉକାସନା (ଡଙ୍ଗା ପୋଜ୍)

ତୁମର ପିଠି ଉପରେ ଶୋଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ତୁମର ବସିଥିବା ହାଡ ଉପରେ ସନ୍ତୁଳନ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଉପର ଏବଂ ତଳ ଶରୀରକୁ ଉଠାନ୍ତୁ | ତୁମର ଆଙ୍ଗୁଠି ତୁମ ଆଖି ସହିତ ସମାନ ହେବା ଉଚିତ, ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ପିଠି ସିଧା ରହିବା ଉଚିତ୍ | ତୁମର ବାହୁକୁ ଭୂମି ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ରଖ ଏବଂ ଆଗକୁ ଦେଖ | ତୁମର ପେଟର ମାଂସପେଶୀକୁ ଟାଣ ଏବଂ ପିଠିକୁ ସିଧା କର | ଆପଣ ମୁଦ୍ରା ଧରିଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ |

ମଳାସନା (ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ମୁଦ୍ରା)

ଆପଣଙ୍କ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ହାତ ରଖି, ସିଧା ମୁଦ୍ରା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ। ଆଣ୍ଠୁ ବଙ୍କା କରି ଗୋଇଠୀ ଉପରେ ପେଲଭିସ ବା ଶ୍ରୋଣୀକୁ ରଖନ୍ତୁ। ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ମାଟିରେ ସମାନ ରହିବ । ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ତୁମର ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି: ତୁମ ପାଦରେ ଭୂମି ଉପରେ ହାତ ରଖ କିମ୍ବା ଛାତି ସାମ୍ନାରେ ଏକତ୍ର କର | ତୁମର ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ସିଧା ସଳଖ ରଖନ୍ତୁ |

ଭୁଜଙ୍ଗସାନା (କୋବ୍ରା ପୋଜ୍)

ତୁମେ ତୁମର ପେଟ ଉପରେ ସମତଳ ଭାବରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ତୁମର ପାପୁଲି କାନ୍ଧ ତଳେ ରଖ | ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଭୂମିରେ ଏବଂ ପାଦକୁ ଏକାଠି ରଖ | ଏକ ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଛାତି, କାନ୍ଧ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡକୁ ୩0-ଡ଼ିଗ୍ରୀ କୋଣରେ ଉଠାନ୍ତୁ |

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ |

ଏହି ଯୋଗ ପୋଜ୍ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ସହିତ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଆପଣଙ୍କର ଯକୃତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ | ଫାଇବର ସେବନ ବୃଦ୍ଧି, କଫି ବଦଳରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯକୃତ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କଦଳୀ, ବାଦାମ, ଏବଂ ସବୁଜ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ଯକୃତର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ସୁସ୍ଥତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ |

ଏହି ଯୋଗକୁ ତୁମର ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଚୟନ କରି, ତୁମେ ତୁମର ଯକୃତକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିପାରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ହଜମ, ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ନିଃ ସନ୍ଦେହରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସୁଖମୟ ଜୀବନରେ ସହାୟକ ହେବ |


Share It

Comments are closed.