160×600
160×600

କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଠେକୁଆ କାହିଁକି ନିଜ ମଳ ଖାଏ? ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ରୋଚକମୟ କାରଣ


ଆମ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୀବଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଗୁଣ ଅଛି | ଠେକୁଆ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଠେକୁଆ ପୃଥିବୀରେ ମିଳୁଥିବା ଏକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଆଦରକାରୀ ପ୍ରାଣୀ | ଏହି ଜୀବଟି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ରୂପରେ ମିଳିଥାଏ | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଠେକୁଆ ଦ୍ୱାରା ନିଜର ମଳ ଖାଇବା ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା |

ଠେକୁଆ ହେଉଛି ଏକ ଜୀବ, ଯାହାର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇନଥାଏ | ଏହି ଜୀବଟି ଜୀବନର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଘାସ ଖାଇବାରେ ବିତାଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଠେକୁଆର ଶରୀରରୁ ଅନେକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ବାହାରିଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଠେକୁଆମାନେ ପୁନର୍ବାର ଖାଇ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହଜମ କରନ୍ତି | ଗାଇ ଏବଂ ବଳଦ ଭଳିି ଠେକୁଆ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟକୁ ପାଟିକୁ କାଢ଼ି ତାକୁ ପୁଣି ଖାଇ ହଜମ କରନ୍ତି |

ଠେକୁଆର ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ମଳ ଅଛି, ପ୍ରଥମ ତରଳ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ କଠିନ | ସେକୋଟ୍ରୋପ୍ କୁହାଯାଉଥିବା ତରଳ ମଳରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ଅଟେ | ଠେକୁଆ ଏହାକୁ ଖାଇ ପୋଷକ ତତ୍ବକୁ ହଜମ କରେ ଏବଂ ତା’ପରେ କଠିନ ମଳ ତ୍ୟାଗ କରେ |

ସେକୋଟ୍ରୋପ୍, ଅର୍ଥାତ୍ ଠେକୁଆର ତରଳ ମଳ, କଠିନ ମଳ ତୁଳନାରେ ଦୁଇଗୁଣ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ କେ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ B12 ଥାଏ | ଯଦି ଠେକୁଆ ସିକୋଟ୍ରୋପ୍ ଖାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଅଧିକାଂଶ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହଜମ ବିନା ବାହାରିଆସେ |

ବାସ୍ତବରେ, ଠେକୁଆ ହେଉଛି ଶାକାହାରୀ ପ୍ରାଣୀ, ଯାହା କେବଳ ପନିପରିବା କିମ୍ବା ଘାସ ଖାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଫାଇବର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଠେକୁଆ ଏପରି ଏକ ଜୀବ, ଯାହାର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରାତିରେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର କାମ କରେ ଯାହାକି ଅଧିକାଂଶ ଖାଦ୍ୟକୁ ହଜମ ନକରି ବାହାର କରିଦିଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ସେକୋଟ୍ରୋପ୍ ଯଥା ତରଳ ମଳଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ରାତିରେ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି | ସେମାନେ ତରଳ ମଳକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହଜମ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କଠିନ ମଳ ପରି ବାହାର କରନ୍ତି ।

ଠେକୁଆ କେବଳ ପଶୁ ଜଗତରେ ନିଜର ମଳ ଖାଉଥିବା ଏକମାତ୍ର ଜୀବ ନୁହେଁ। ଛୋଟ ମୂଷା ଏବଂ ଗିନି ଘୁଷୁରି ସମେତ ଅନେକ ଶାକାହାରୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କରେ ଏହିପରି ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦେଖାଯାଏ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରାଣୀ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଳ ମଧ୍ୟ ଖାଏ | ଏହିପରି ପଶୁମାନେ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ |


Share It

Comments are closed.