160×600
160×600

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମି ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ, ମିଳିନଥାଏ ପୂଜାର ଫଳ


ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପର୍ବ ଉଭୟ ୧୧ ଏବଂ ୧୨ ଅଗଷ୍ଟରେ ପଡ଼ୁଛି| ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଦିନସାରା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଭଜନ-କୀର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି। ଏହି ଦିନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଶିଶୁ ରୂପକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ। ତେବେ ଏହି ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କୃଷ୍ଣ ପୂଜା ସମୟରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ତୁଲସୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି। ତେଣୁ, ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବା ଏହି ଦିନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ଯେଉଁମାନେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଚାଉଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏକାଦଶୀ ଏବଂ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଚାଉଳ ଏବଂ ବାର୍ଲିରେ ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ନିଷେଧ ବୋଲି ଧରାଯାଏ |

ଏହି ଦିନ ରସୁଣ, ପିଆଜ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ତାମସିକ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ଦିନ ଘରେ ମାଂସ ଏବଂ ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଅସମ୍ମାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ, ଧନୀ କିମ୍ବା ଗରିବ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ | କୌଣସି ଗରିବକୁ ଅପମାନିତ କରିଲେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ।

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଗଛ କାଟିବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସବୁକିଛିରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ସବୁକିଛି ତାଙ୍କଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି | ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଏହି ଦିନ ଅଧିକ ଗଛ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଘର ଏବଂ ପରିବାରରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ବ୍ରହ୍ମାଚାର୍ଯ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଏହି ଦିନ, ପୂର୍ଣ୍ଣ ପବିତ୍ର ମନ ଏବଂ ଶରୀର ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଏହି ଦିନ ମଧ୍ୟ ଗାଇମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଗାଇମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯିଏ ଗାଇକୁ ପୂଜା କରେ, ସେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି |

ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି, ସେମାନେ ରାତି ବାରଟା ପୂର୍ବରୁ ଉପବାସ ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଉପବାସ ଖୋଲିବା ପୂଜାପାଠର ଫଳ ଦିଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ |


Share It

Comments are closed.