ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ହୃଦୟ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ଭର୍ଚୁଆଲ ମିଟିଂ: ବୈଜ୍ଞାନିକ

Share It

ନିକଟରେ ‘ନେଚର’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଟୁଲ ଫେସ ଟୁ ଫେସ ଘଟଣା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଥକ୍କାଦାୟକ। ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଏକ ଗବେଷକ ଦଳ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୩୫ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଓ ଛାତିରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଡ୍ ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ହୃଦୟର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାପିଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୫୦ ମିନିଟ୍ ର ବକ୍ତୃତାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନ୍ୟୁରୋଫିଜିଓଲୋଜିକାଲ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭିଡିଓକନଫରେନ୍ସ ଥକାପଣ (ଭିସିଏଫ)ର ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଓ ହୃଦୟ ସ୍କାନିଂ କରିବା ପରେ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୫୦ ମିନିଟ୍ ର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଅଧିବେଶନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସ୍ନାୟୁପ୍ରଣାଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ।

ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରି ଥକାପଣ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ହ୍ରାସ କୁ ସୂଚାଇଥିଲା, ଯାହା ସମ୍ଭବତଃ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜ୍ଞାନାତ୍ମକ ଚାହିଦା ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ହୃଦୟ ଉପରେ ଶାରୀରିକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ହୃଦ୍ ସ୍ପନ୍ଦନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳତା ମାପ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଫେସ ଟୁ ଫେସ ଅବସ୍ଥା ତୁଳନାରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ସମୟରେ ଅଧିକ ଥକାପଣ, ଥକ୍କା, ନିଦ୍ରାହୀନତା ଏବଂ ବିରକ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମୁଡ୍ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଗବେଷଣାକୁ ଆଧାର କରି ଗବେଷକ ବିସ୍ତୃତ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ଓ ଶରୀରକୁ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ ତାହା ବୁଝିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଲୋକ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ ଅପର ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ପ୍ରଫେସର ତଥା ଅଧ୍ୟୟନର ଅନ୍ୟତମ ଲେଖକ ରେନେ ରିଡ୍ଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଗବେଷଣା ଫଳାଫଳ ଆଧାରରେ ଆମେ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ସୁପାରିସ କରୁଛୁ, କାରଣ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ୫୦ ମିନିଟ୍ ର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଥକାପଣରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇପାରେ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି:

-ନିୟମିତ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତୁ।
-ଆଖିର ଚାପ କମାଇବା ପାଇଁ ୨୦-୨୦-୨୦ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ । (ଡିଜିଟାଲ ସ୍କ୍ରିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରତି ୨୦ ମିନିଟ୍ ରେ ୨୦ ଫୁଟ୍ ଦୂରରେ କିଛି ଦେଖିବା ପାଇଁ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡର ବିରତି ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଆଖିର ଚାପ କୁ ଦୂର କରିବା ରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସ୍କ୍ରିନ୍ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଜଡିତ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।
_ଏର୍ଗୋନୋମିକ ଆରାମ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ କରନ୍ତୁ।
_ମାନସିକ ଚାପ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମାନସିକତା ଅଭ୍ୟାସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ।
_ଏକ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ମଡେଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଭର୍ଚୁଆଲ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବବିନିମୟକୁ ମିଶ୍ରଣ କରେ ।
_ସ୍କ୍ରିନ୍ ସମୟ କୁ କମ୍ କରିବାକୁ ବାସ୍ତବବାଦୀ ମିଟିଂ ଅବଧି ସେଟ୍ କରନ୍ତୁ।
_ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ ସଚେତନତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ।


Share It

Comments are closed.