ଜିଆର-୧ ହ୍ୟୁମନଏଡ ରୋବର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଡ୍ୟାନ୍ସ ମୁଭ : ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

Share It

ଫୁରିୟରର ଜିଆର-୧ ହ୍ୟୁମନୋଇଡ୍ ରୋବଟର ପ୍ରାଥମିକ ଫୋକସ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଏହି ରୋବୋଟ୍ ର ମନୋରଞ୍ଜନ ର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛି। ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଆର-୧ରେ ଡାଇନାମିକ କ୍ୟାମେରା ମୁଭ୍ସ, ଆଙ୍ଗୁଠି, ବାହୁ ତରଙ୍ଗ, ଏୟାର ପଞ୍ଚ, ଅଳ୍ପ ଅଧା ସ୍କ୍ୱାଟ୍, ଅଣ୍ଟା ମୋଡ଼ ଏବଂ ଟିକିଏ ଷ୍ଟିଫ ଲେଖା ୱକିଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଫୁରିୟର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସଫଳତାର ସହ ସୃଜନଶୀଳତାର ସ୍ପର୍ଶ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି, ଯାହା ଜିଆର -୧କୁ କେବଳ ଜଣେ ଯତ୍ନଶୀଳ ଠାରୁ ଅଧିକ କରିଛି । ୨୨୧ ପାଉଣ୍ଡ ଫୁଟ୍ (ଏଲ୍ବି-ଫୁଟ୍) ସହ ସମାନ ୩୦୦-ଏନ୍ଏମ୍ ହିପ୍ ଆକ୍ୟୁଏଟର୍ ଜିଆର-୧କୁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ୧୧୦ ପାଉଣ୍ଡ୍ (୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ୍, କେଜି) ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିଛି- ଯାହା କି ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ରୋବଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାର ସଫଳତା। ଶଯ୍ୟା କିମ୍ବା ଶୌଚାଳୟରୁ ଉଠିବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହ୍ଵିଲଚେୟାର ଚଳାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଭଳି କ୍ଷମତା ଜିଆର୍ -୧କୁ ମୂଲ୍ୟବାନ କରିଛି।

ଫୁରିୟର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୦ୟୁନିଟ୍ କୁ ମୌଳିକ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ହାର୍ଡୱେର/ସଫ୍ଟୱେର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭାବେ ପଠାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏହି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୟୁନିଟ୍ଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତଃ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ପରୀକ୍ଷାଗାରକୁ ଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଦଳଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାରିକ ସେବା ପାଇଁ ଜିଆର -୧ ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ।

ଯଦିଓ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉନ୍ନତ ନୁହେଁ, ତଥାପି ଜିଆର -୧ ହ୍ୟୁମାନୋଇଡ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟାଚ୍ ଉଦ୍ଭାବନ ପ୍ରତି ଫୁରିୟରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଏ । ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ ରେ କଂପାନିର ଉତ୍ପାଦନ ଦକ୍ଷତାକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ କଷ୍ଟମ୍ ବିଲ୍ଟ ଆକ୍ୟୁଏଟର୍ ଏବଂ ଥ୍ରିଡି ପ୍ରିଣ୍ଟେଡ୍ ବଡି ପାର୍ଟସ୍ ରହିଛି।

ଯଦିଓ ରୋବଟଗୁଡିକ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବୁଦ୍ଧିମାନ ପ୍ରାଣୀ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ଉନ୍ନତ ଯତ୍ନ ଏବଂ ଥେରାପି ସହାୟକଙ୍କ ବିକାଶରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଚିହ୍ନିତ କରନ୍ତି |


Share It

Comments are closed.