160×600
160×600

୮୭ ଲକ୍ଷରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ଆପଲର କୋ-ଫାଉଣ୍ଡର ଷ୍ଟିଭ ଜବ୍ସଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିବା ଚେକ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷତ୍ଵ


ପ୍ରାୟତଃ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୁରୁଣା ଜିନିଷଗୁଡିକର ନିଲାମ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏକ ୪୭ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କାଗଜ ଖଣ୍ଡ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହୋଇପାରେ କି? ଆପଲର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଷ୍ଟିଭ ଜବ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଏକ ଚେକ୍ ନିଲାମରେ ୧୦୬,୯୮୫ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୮୭ ଲକ୍ଷ ୯୩ ​​ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କିଣାଯାଇଛି | ଯେତେବେଳେ ଏହି ଚେକ୍ କେବଳ ୧୭୫ ଡଲାର(ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର ଟଙ୍କା) ରେ ଭରାଯାଇଥିଲା | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏକ ଚେକ୍ ବିଷୟରେ ଯାହା ଏହାକୁ ଏତେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ |

ମାକ୍ରୁମର୍ସ(Macrumors) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟିଭ ଜବ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଏହି ନୂତନ ଚେକ୍ RR ନିଲାମ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ନିଲାମ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦୬,୯୮୫ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି | ଏହି ନିଲାମ ୧୭ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​| ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଚେକ୍ ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୧୭୫ ଡଲାର| ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏହି ଚେକକୁ ଅନେକ ଗୁଣା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣାଯାଇଛି |

ଏହି ଚେକ୍ ୪୭ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ଆପଲ୍ ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଷ୍ଟିଭ୍ ଜବ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାଇନ କରାଯାଇଥିଲା | ଉତ୍ତର କାଲିଫର୍ନିଆର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା କ୍ରମ୍ପଟନ୍, ରେମକେ ଆଣ୍ଡ ମିଲର୍, ଆଇଏନସଇ ପାଇଁ ଏହି ଚେକ୍ ଭରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚେକ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାରଣ ଏହା ଆପଲ୍ ର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୂଳ ଠିକଣାକୁ “770 Welch Rd., Ste. 154, Palo Alto” ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି | ଏହା ହେଉଛି ଆପଲ୍ ର ପ୍ରଥମ ଅଫିସିଆଲ୍ ଠିକଣା | ଏହି ଅବସ୍ଥାନ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦାନ ସେବା ଏବଂ ମେଲ୍ ଡ୍ରପ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା |

ଏହି ବର୍ଷ ଆପଲ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

ଷ୍ଟିଭ ଜବ୍ସ କ୍ରମ୍ପଟନ୍, ରେମକେ, ମିଲର୍ ଏବଂ INC ପାଇଁ ଏହି ଚେକ୍ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ | ଚେକ୍ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆପଲ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧, ୧୯୭୬ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଏହାର ନାମ ଆପଲ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟର, Inc. ଥିଲା | ଷ୍ଟିଭ୍ ଜବ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟିଭ୍ ୱୋଜନାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ଆପଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା |

ଆର.ଆର ନିଲାମର ଭିପି ବବି ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେକ୍ ଖୋଜିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କାରଣ ଏହି ଚେକ୍ କେବଳ ଆପଲ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର କାହାଣୀ ନୁହେଁ, ଏହା ଷ୍ଟିଭ୍ ଜବ୍ସଙ୍କ ଅଟୋଗ୍ରାଫର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ ଏହି ଚେକରେ ଥିବା ଦସ୍ତଖତକୁ ଷ୍ଟିଭ ଜବ୍ସଙ୍କର ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି।


Share It

Comments are closed.