ତୃଷ୍ଣା ଲାଗିଲେ ହିଁ ପାଣି ପିଅନ୍ତି? ଏହି ସମୟରେ ପିଇବା ହୋଇଥାଏ ଭଲ

Share It

ଲୋକମାନେ ଦୈନିକ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଶୋଷ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ହିଁ ପାଣି ପିଅନ୍ତି । ତେବେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ପାଣି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇପାରେ । ତେବେ WebMD.com ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସମୟ କ’ଣ ଏବଂ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ପାଣି ପିଇବା ଭଲ ।

ସକାଳୁ ଉଠିଲେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ: ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ନିଶ୍ଚୟ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ। ବାସ୍ତବରେ ରାତି ସାରା ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଅଧା ଲେମ୍ବୁ ପକାଇ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଫାଇଟୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ପୋଟାସିୟମର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗେ: ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗିଛି, ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ତୃଷ୍ଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭୋକ ଅନୁଭବ ହୁଏ, ଏହା ଶୋଷର ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗେ ଏବଂ ଆପଣ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି । ଏହାପରେ ପ୍ରଥମେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବିମାନରେ ଥାଆନ୍ତି: ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବିମାନ ଯେତେ ଅଧିକ ଉଡ଼ିବ, କ୍ୟାବିନ୍ ବାୟୁ ସେତେ ଶୁଖିଲା ହେବ। ଏହି କମ୍ ଆର୍ଦ୍ରତା ସ୍ତରର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସହ ମାଲିସ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇପାରେ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି: ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ସମୟରେ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ବାସ୍ତବରେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି ଓ ଜ୍ୱର ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଣିର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣକୌଣସି ପ୍ରକାର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ପାଣି ପିଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ବିଶେଷ କରି ଭୋକ ନ ଲାଗିଲେ ପାଣି ପିଇବା ଭଲ।

ଶରୀରରୁ ଝାଳ ବାହାରିଲେ: ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଝାଳ ବାହାରିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ପାଣି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସମୟ ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଗରମ ଟବରେ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି । ଆର୍ଦ୍ର ପାଗରେ ବାହାରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା କିଛି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କିମ୍ବା ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ। ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀ ଗରମ ହୁଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଝାଳ ବାହାରିଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, ଏହି ସମୟ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ।

ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ: ଋତୁସ୍ରାବ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଭଲ ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଋତୁସ୍ରାବ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ସମୟରେ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ରାମ୍ପ, ଫୁଲା ଓ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଋତୁସ୍ରାବ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ: ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଭଲ। ଏହାକୁ ‘ପ୍ରିଲୋଡିଂ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେମାନେ ଖାଇବା ସମୟର ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଦିନସାରା ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ମିଲିଲିଟର ପାଣି ପିଇଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ନଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୩ ପାଉଣ୍ଡ କମ୍ ଥିଲା।

କେତେ ପାଣି ଭଲ: ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ମେଡିସିନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ୧୫.୫ କପ୍ ପାଣି ପିଇବା ସାଧାରଣ ସୁସ୍ଥ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ। ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଦୈନିକ ୧୧.୫ କପ୍ ପାଣି ପିଇବା ଯଥେଷ୍ଟ। ଏଥିରେ ପାଣି ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ତରଳ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯାହା ଆପଣ ଖାଇଥାନ୍ତି ।


Share It

Comments are closed.