160×600
160×600

ଭାରତରେ ବହୁତ ଜଲଦି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ Pfizer ଏବଂ Moderna ପରି ବିଦେଶୀ ଟିକା: ମିଳିଲା ଡିସିଜିଆଇର ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ


କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରର ବିପଦ ଏବଂ ବଢ଼ୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର କେବଳ ଟୀକାକରଣର ବେଗ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଟିକା କମ୍ପାନୀ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ଟୀକାକରଣର ଗତି ବଢ଼ାଇବାକୁ DCGI ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି |

କୌଣସି ଅଲଗା ସ୍ଥାନୀୟ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଡ୍ରଗ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ କମ୍ପାନୀ ଯଥା DCGI ବର୍ତ୍ତମାନ ଫାଇଜର ଏବଂ ମୋଡେର୍ନା କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ ପୃଥକ ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ସର୍ତ୍ତ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ସରଳ ଭାଷାରେ ବୁଝିବାକୁ ଗଲେ, ଆମେରିକାର ଏଫଡିଏ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବା ଟିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ ପୃଥକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।


ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ଆଣ୍ଟି-କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଜ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏହା ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପରୀକ୍ଷା କରେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଛାଡ କରାଯାଇଛି |

ଡ୍ରଗ୍ ନିୟାମକ କମ୍ପାନୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି

ଡିସିଜିଆଇ ସଭାପତି ଭି.ଜି ସୋମାନି ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଫାଇଜର ଏବଂ ମୋଡର୍ନା ହେଉଛି ସେହି ବିଦେଶୀ ଟିକା କମ୍ପାନୀ, ଯେଉଁମାନେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ ଭାରତରେ ପୃଥକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାଡ ମାଗିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଭାରତ ସରକାର କ୍ଷତିପୂରଣ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପୃଥକ ପରୀକ୍ଷା ନକରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।

ଡିସିଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଯାହା US FDA, EMA, UK MHRA, PMDA ଜାପାନ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି କିମ୍ବା WHO ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ତାଲିକାରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ସିଡିଏଲ୍, କୌସଲି ଦ୍ୱାରା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ବ୍ରିଜ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଛାଡ କରାଯାଇପାରେ |


Share It

Comments are closed.