ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ “ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସ ଡି’ଏଲିଗାନ୍ସ’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

Share It

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରମୁଣ୍ଡା ସ୍ଥିତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ଚଳିତ ଡିସେମ୍ବର ୯ ତାରିଖ ଦିନ ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସ ଡି\’ଏଲିଗାନ୍‌ସର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ ପ୍ରେମୀମାନେ ଏକ ଐତିହାସିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସାକ୍ଷ ହୋଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଏହି ଅଂଚଳରେ ଏଭଳି ପ୍ରଥମ ଧରଣର ପୁରୁଣା ଓ କ୍ଲାସିକ୍ କାର୍ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପ୍ରାରମ୍ଭକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଛି ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମଗ୍ର ଭାରତରୁ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଓ ସଂରକ୍ଷିତ କାରକୁ୍ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସ ଡି’ଏଲିଗାନ୍ସର ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କାର୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିଟି କାର୍ ବିଗତ ଦିନର ସମୃଦ୍ଧ ଇତିହାସ ଏବଂ କାରିଗରୀର ପ୍ରମାଣ ରୂପେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା କାରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବେଞ୍ଜ ମୋଟରୱାଗନର ୧୮୮୬ ପ୍ରତିକୃତି, ୧୯୩୪ର ରୋଲସ ରଏସ ୨୦/୨୫, ୧୯୨୯ର ବୁଗାଟି ଟିଏସଏସ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରିକ୍ସ, ୧୯୩୨ର ଫର୍ଡ ଭି, ୧୯୨୦ର ମୁନ ୬-୪୨, ୧୯୪୭ର କାଡିଲାକ କୁପ, ୧୯୬୨ର ଜାଗୁଆର ଏମକେ ୨ ସାଲୁନ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ କାର ସାମିଲ ରହିଛି ।

ଏଚଏମସିଆଇ, ଇଆଇଏମଜି, ଭିସିସିଆଇ, ଏଚସିଏଆଇ, କେଭିସିସିସି ସହଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶା ଟୁରିଜିମ ‘ଓଡ଼ିଶା-ଇଣ୍ଡିଆଜ ବେଷ୍ଟ କେପ୍ଟ ସିକ୍ରେଟ’ ସମର୍ଥନରେ ଏବଂ ଫାଲକନ୍‌, ଡିଏନ୍ ଗ୍ରୁପ୍‌, ଖିମଜୀ, ଏଲ୍ୱାଇଏଫ୍‌ଇ ହୋଟେଲ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଜିଏଚ୍ ଏବଂ ଏମଜିଏମ ମିନେରାଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ସହଯୋଗରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସର କ୍ୟୁରେଟର ତଥା ନିଜେ ଜଣେ ପୁରୁଣା କାର ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଧର୍ମାଦିତ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମିଳିଥିବା ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ତାଙ୍କର କୃତଜ୍ଞତା ଓ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତିଯେ, “ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସ ଡି\’ଏଲିଗାନ୍ସର ସଫଳତା ଦେଖି ଆମେ ଆନନ୍ଦିତ ଏବଂ ଏହି ଐତିହାସିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ହୃଦୟରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛୁ ।”, ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖେଳପଡ଼ିଆ ଏକ ଚମତ୍କାର କ୍ୟାନଭାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଗାଡ଼ିର କଳାକୃତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଟି କାର୍ ଅନନ୍ୟ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲା । ଭିଟେଂଜ୍‌୍ ରୋଲ୍ସ ରଏସ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ଲାସିକ୍ ଜାଗୁଆର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗାଡ଼ି ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ବିକାଶର ଏକ ବିରଳ ଝଲକ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ଭବ୍ୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ, ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁରୁଣା ଏବଂ କ୍ଲାସିକ୍ ଗାଡ଼ି ସହିତ ଜଡିତ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜକଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ପ୍ରଦର୍ଶିତ ବିବିଧ ସଂଗ୍ରହରେ ସେ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମର ଅଟୋମୋଟିଭ୍ ପରମ୍ପରାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବାରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ।

ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସ ଡି\’ଏଲିଗାନ୍ସର ସାରକୁ ଧରିବାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ କଭରେଜ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଭବ୍ୟତାକୁ ସାକ୍ଷୀ ଏବଂ ଦସ୍ତାବିଜ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେସକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଟୋମୋଟିଭ ରତ୍ନଗୁଡ଼ିକର କାହାଣୀ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିପାରିବ ।

ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସ ଡି\’ଏଲିଗାନ୍ସର ସଫଳତା କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁରୁଣା ଏବଂ କ୍ଲାସିକ କାର୍ ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଭବିଷ୍ୟତ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ଏକ ଭିତିଭୂମି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଅଟୋମୋଟିଭ୍ କାରିଗରୀର କଳାତ୍ମକତା ଓ ଐତିହ୍ୟକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା କନକର୍ସର କ୍ରମାଗତ ବିକାଶକୁ ଆୟୋଜକ, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଏବଂ ପୃଷ୍ଠପୋଷକମାନେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମଂଚ ଭାବରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।


Share It

Comments are closed.