ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କାର୍ନିଭାଲ୍ ୨୦୨୩ର ଶୁଭାରମ୍ଭ: ଉଦ୍ଭାବନ, ସହଯୋଗ ଓ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଏକ ୧୪ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

Share It

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅଟଳ ଇନୋଭେସନ ମିଶନ, ନୀତି ଆୟୋଗର ଅତୁଟ ସହଯୋଗରେ ଏଆଇସି-ନାଳନ୍ଦା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଫାଉସେନ ଏବଂ ସେବି ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜୀକୃତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭେଂଚର କ୍ୟାପିଟାଲ ଫ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଭେଂଚର୍ସ ଏବଂ ଉତ୍କଳ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆ ଇଷ୍ଟ୍ରି ଲିମିଟେଡ (ୟୁସିସିଆଇଏଲ)ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ କଳାଭୂମିଠାରେ ରବିବାର ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କାର୍ନିଭାଲ ୨୦୨୩ର ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।
ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କାର୍ନିଭାଲ୍ ୨୦୨୩ ହେଉଛି ଏକ ୧୪ ଦିନିଆ ସ୍ମରଣୀୟ ଯାତ୍ରାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ, ପରାମର୍ଶ, ବୈଠକ ଏବଂ ସହଯୋଗିତାର ସମାଗମ, ଯାହା ଓଡ଼ିଶାର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ସଫଳତାର ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଶ୍ୟେରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ଗତିପଥରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ସହିତ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।
ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ଉବରେ ମାନ୍ୟବର ଡ. ବ୍ରହ୍ମା ମିଶ୍ର, ଉତ୍କଳ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଲିମିଟେଡର ସଭାପତି ଓ ଗର୍ଭର (ଆରଆଇଡି ୩୨୬୨) ତଥା ଲୁମିନସ ଇନଫୋୱେଜର ସଭାପତି ଶ୍ରୀମତୀ ଜୟଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଡଃ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଆଜିର ଉଦ୍ୟୋଗିତିିକ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱର୍ପୂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପାଦାନ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ଶିଳ୍ପର ଆନ୍ତରିକ ସମର୍ଥନକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀମତୀ ମହାନ୍ତି ସଭାରେ ଉଦ୍ ବୋଧନ ଦେଇ ପରିବର୍ତିତ ସମୟ ଏବଂ ଉତ୍କର୍ଷତାର ନୂତନ ଶୀର୍ଷରେ ପହଂଚିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବା ସହ ସମାଜର ସବୁ ବର୍ଗର ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।


ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଭେଂଚର୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶ୍ରୀ ଅମିତ ସିଙ୍ଗଲ ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ \”ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଏଞ୍ଜେଲ୍ସ ଏବଂ ଭିସିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ପସନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହେଉଛି । ଏଆଇସି-ନାଳନ୍ଦାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ଗୌଡ଼ ଏହି ଭାବନାକୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କାର୍ନିଭାଲ ଓଡ଼ିଶା ଇକୋସିଷ୍ଟମର ସମସ୍ତ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱର୍ପୂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସଫଳ ଏବଂ ସ୍କେଲେବଲ୍ ଉଦ୍ୟୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବା ।

ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କାର୍ନିଭାଲର ୨୦୨୩ ସଂସ୍କରଣରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଓ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଶିଳ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଏକାଡେମିଆ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌, ଇନୋଭେଟର, ଇନକ୍ୟୁବେଟର, ମେଂଟର, ନିବେଶକ ଓ କର୍ପୋରେଟ୍ ମାନଙ୍କ ର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗମନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ବିବିଧ ସମାବେଶର ଉଶ୍ୟେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଯାତ୍ରାର ଆହ୍ୱାନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ସଶକ୍ତ କରିବା ।
ଆଗ୍ରହୀ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ସୂଚନା ଆକସେସ୍ କରି https://osc.aicnitf.in କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ । ଉଦ୍ଭାବନ, ସହଯୋଗ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗର ଭାବନାର ଏହି ଉବରେ ଆମ ସହିତ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ!


Share It

Comments are closed.