ଆଜି ଅର୍ଥାତ ଜୁନ୍ ୨୧ ହେଉଛି ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଦିନ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଭଳି ହେବା ପଛର କାରଣ

Share It

ବାସ୍ତବରେ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୩୬୫ ଦିନ ରହିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏପରି ଚାରି ଦିନ ଅଛି, ଯାହାର ଭିନ୍ନ ବିଶେଷତା ଅଛି | ଏହି ଚାରି ଦିନରେ, ୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୧ ଜୁନ୍, ୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏବଂ ୨୨ ଡିସେମ୍ବର ରହିଥାଏ |

ଜୁନ୍ ୨୧ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଦିନ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ରାତି । ଏହି ଦିନ, ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଦିନ ଲମ୍ବା ଏବଂ ରାତି ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ | ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଦିନ, ଏପରି ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅପରାହ୍ନରେ ଆସିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ମଣିଷ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଛାଇ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇନଥାଏ ।

ଜୁନ୍ ୨୧ ରେ, ଦିନ ୧୨ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୪ ଘଣ୍ଟା ହୋଇଥାଏ

ସାଧାରଣ ଦିନରେ, ଦିନର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ରାତି ରହିଥାଏ | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ପରେ, ରାତି ଛୋଟ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଦିନଗୁଡ଼ିକ ଲମ୍ବା ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଜୁନ୍ ୨୧ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଦିନ | ଏହି ଦିନ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୪ ଘଣ୍ଟାର ହୋଇଥାଏ | ଏହା ପରେ ଦିନ କମିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ୧୯୭୫ ରେ ଥରେ, ଜୁନ୍ ୨୨ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନ ଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୨୦୨୩ ରେ ଘଟିବ |

ଜୁନ୍ ୨୧, ୨୦୨୩ ରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ କର୍କଟ ରେଖାର ଟ୍ରପିକ୍ ଉପରେ ରହିବେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପୃଥିବୀରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ | ପୃଥିବୀରେ ଏହି ଦିନ ସକାଳେ ଜଲଦି ହେବ ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ବିଳମ୍ବ ହେବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ଦିନ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ରାତି ହୋଇଥାଏ |

୨୧ ଜୁନ୍ କାହିଁକି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ପୃଥିବୀ ଏହାର ଅକ୍ଷରେ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କକ୍ଷପଥରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି। ପରିକ୍ରମା ସମୟରେ, ଜୁନ୍ ୨୧ ର ଅପରାହ୍ନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କର୍କଟ ରେଖାର ଟ୍ରପିକ୍ ଉପରେ ରହିଲେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜୁନ୍ ୨୧ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତମ ସମୟ ରହିଥାଏ | ଅର୍ଥାତ୍ ପୃଥିବୀରେ ସକାଳେ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜୁନ୍ ୨୧ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଦିନ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ରାତି | ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୧୫-୧୬ ଘଣ୍ଟା ପଡେ | ଏହି ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଠିକ କର୍କଟ ରେଖାର ଉପରେ ରହିଥାନ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ସେହି ସମୟରେ ଛାଇ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ |


Share It

Comments are closed.