ଚାଇନା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ଭାରତ ସମେତ ଆଇପିଇଏଫର ଅନ୍ୟ ୧୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ

Share It

ଭାରତ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଢାଞ୍ଚା (ଆଇପିଇଏଫ୍)ର ଅନ୍ୟ ୧୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଏକ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥିରତା ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମଗ୍ରୀର ଉତ୍ପାଦନ ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ।

ଆଇପିଇଏଫର ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ, ଫିଜି, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ସମେତ ୧୪ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର ୪୦% ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବାରେ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟର ୨୮% ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ ।

ବୁଧବାର ସାନ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲ ଆଇପିଇଏଫ୍ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଆମେରିକା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ୧୨ଟି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଢାଞ୍ଚାରେ ସାମିଲ ହୋଇ #IPEF ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ରେଜିଲିଏନ୍ସ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ସୁଦୃଢ଼ ଓ ସୁଦୃଢ଼ କରିବ, ଅନୁକୂଳତା, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଗୋୟଲ ସୋସିଆଲ ନେଟୱାର୍କିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ୍ସରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି।

ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ, ସମନ୍ବିତ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସଦସ୍ୟମାନେ ମେ ୨୭ ରେ ଆଇପିଇଏଫ୍ର ଚାରିଟି ସ୍ତମ୍ଭ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଶେଷ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଚୁକ୍ତି ଆଇପିଇଏଫ୍ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଅଧିକ ସୁଦୃଢ଼, ସୁଦୃଢ଼ ଏବଂ ସମନ୍ୱିତ କରିବ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରଗତିରେ ଯୋଗଦାନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି। ଯେକୌଣସି ପାଞ୍ଚଟି ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଏହି ଚୁକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଏହି ଚୁକ୍ତିର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବିବିଧତା, ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କୁ ଏକାଠି କରିବା, ବିଶ୍ୱ ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଭାରତର ଗଭୀର ଏକୀକରଣ, ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ (ଏମଏସଏମଇ)କୁ ସହାୟତା ଏବଂ ଏକ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଆଞ୍ଚଳିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରବାହକୁ ସହଜ କରିବ ।

ଚୁକ୍ତି ର ବିବରଣୀ
ଆଇପିଇଏଫ ବାଣିଜ୍ୟ, ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଅର୍ଥନୀତି (ଟିକସ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହିତ ଜଡିତ) ସହିତ ଜଡିତ ଚାରିଟି ସ୍ତମ୍ଭକୁ ନେଇ ଗଠିତ । ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଭାରତ ସାମିଲ ହୋଇଛି।


Share It

Comments are closed.