160×600
160×600

ଆପଣଙ୍କୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ ସକାଳର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ବିନା ଜୀବନ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସବୁକିଛି ସନ୍ତୁଳିତ ରହିବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ଏହା ବହୁତ କ୍ୱଚିତ୍ ଘଟେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଭାଗ୍ୟ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦାୟୀ କରି ନୀରବ ରୁହନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଜୀବନରେ ଉଦାସୀନତା ଭରି ରହିଥାଏ ଏବଂ ଜୀନବ ହସଖୁସିରେ ବିତିନଥାଏ। ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖୁସିରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଖୁସି ରହିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଜୀବନରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହରୁ ଆପଣ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇବେ। ଏହାକୁ କିପରି ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯିବ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ।

ଦିନ ପ୍ରାରମ୍ଭର ପ୍ରଥମ କାମ
ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସତେଜ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଶାନ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବସି ନିଜକୁ ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ। ତୁମର ପୁରା ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କର।

ଲୋକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟାପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବ ରଖନ୍ତୁ
ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ କିଛି ବଡ କିମ୍ବା ଛୋଟ ସମସ୍ୟା ଅଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜୀବନରେ ଅଭାବ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଜୀବନରେ ତୁମେ ଏହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଜୀବନରେ ଆଗାମୀ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ତୁମେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ମଧ୍ୟ ଚାପ ସ୍ତରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିବ। ଆମ ପାଖରେ ଯାହା ଅଛି ସେଥିରେ ଆମେ ଖୁସି ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ, ଆମ ଜୀବନର ସବୁକିଛି ପାଇଁ ଆମେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଆପଣ ଏହି କାମ ସକାଳେ କରିପାରିବେ।

ବ୍ୟାୟାମ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ
ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ, ସକାଳେ କିଛି ସମୟ ଚାଲନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଏହା ମନକୁ ବହୁତ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଯୋଗ କିମ୍ବା ପ୍ରସାରଣ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଶକ୍ତି ପାଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଯିବ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ଚମକ ଆଣିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଧ୍ୟାନ ରଖିବ। ତୁମେ କେବଳ ଫୋକସ୍ କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇବ, ଯାହାଫଳରେ ତୁମେ ଯାହା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ ତାହା ଶେଷରେ ତୁମେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସୁନା ସଞ୍ଜୀବନୀ ପରି। ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ଅଳ୍ପ ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ରାତିରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶୋଇଥାଅ ଏବଂ ୭ ରୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ନିଜ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ନିଅ। ଏହି ସମସ୍ତ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରି, ତୁମର ଜୀବନ ସୁସ୍ଥ ରହିବ ଏବଂ ତୁମେ ଖୁସି ହୋଇପାରିବ।


Share It

Comments are closed.