ଏଗୁଡିକ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାନର ଜୀବନ ଧାରଣ କରୁଥିବା ଦେଶ

Share It

ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଯାତ୍ରାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅନୁଭୂତି ଖୋଜୁଥିବା ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ; ଯେଉଁ ଦେଶମାନେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜୀବନଧାରଣର ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ କ୍ରୟ ଶକ୍ତି, ବାସଗୃହର ସୁଲଭତା, ପ୍ରଦୂଷଣ (ବାୟୁ, ଜଳ ଇତ୍ୟାଦି), ଅପରାଧ ହାର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଗୁଣବତ୍ତା, ଟ୍ରାଫିକ୍ (ଯାତାୟାତ ସମୟ) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ନମ୍ବେଓ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ତାଲିକାର ୮୪ଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ୫୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଲକ୍ସେମବର୍ଗ

ଲକ୍ଜମବର୍ଗ ଏହି ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ କ୍ରୟ ଶକ୍ତି, ନିରାପତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ, ଜଳବାୟୁ ସୂଚକାଙ୍କ ଏବଂ ଅଧିକ ସୂଚକାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିଛି । ପ୍ରଦୂଷଣ, ଜୀବନଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଯାତାୟାତରେ ବ୍ୟୟ ହେଉଥିବା ସମୟ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭଲ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ଲକ୍ଜମବର୍ଗ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଦେଶ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସିତ ।

ନେଦରଲାଣ୍ଡ

୮୪ଟି ଦେଶର ଏହି ମାନ୍ୟତାରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନମ୍ବର ୨ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ କ୍ରୟ ଶକ୍ତି ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ସ୍କୋର ରଖିଛି। ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ନିମ୍ନ ପ୍ରଦୂଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସ୍କୋର କରିଛି ।

ଆଇସଲାଣ୍ଡ

ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ ଯେ ଆଇସଲାଣ୍ଡ ସେହି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନୋଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଯିଏ କି ଉତ୍ତମ ମାନର ଜୀବନ ଧାରଣ କରିଥାଏ । ଆପଣ ଏଠାକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ, ଆପଣ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ପାଇବେ କାରଣ ଦେଶଗୁଡିକ ଉତ୍ତମ ପାଣିପାଗ, କମ୍ ଯାତାୟତ ସମୟ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି |

ଡେନମାର୍କ
ଡେନମାର୍କ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ନାଗରିକମାନେ ପାଣିପାଗ, ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି, କମ୍ ଯାତାୟାତ ସମୟ, କମ୍ ପ୍ରଦୂଷଣ, ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସୁବିଧା, ନିମ୍ନ ଗୃହ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଆୟ ଅନୁପାତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟରେ ଉତ୍ତମ ସ୍କୋର ସହିତ ଉଚ୍ଚ ମାନର ଜୀବନଯାପନ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

ଫିନଲାଣ୍ଡ
ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯାହା ଏହାର ମହାନ ଜୀବନଧାରଣ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ସହିତ ଏହାର ଆଧୁନିକ ସମୟର ଅଗ୍ରଗତିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଫିନ୍ ମାନଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁଖୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଏ, ଏବଂ ଠିକ୍ ମଧ୍ୟ ।

ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ
ଅବଶ୍ୟ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହି ତାଲିକାରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାନର ଜୀବନଶୈଳୀ ଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନମ୍ବେଓଙ୍କ ମାନ୍ୟତାରେ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଦେଶରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଦୃଢ଼ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରି ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରୁଛି । କ୍ରୟ ଶକ୍ତି, ଉତ୍ତମ ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିଥାଏ ।

ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ
ଅବଶ୍ୟ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହି ତାଲିକାରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାନର ଜୀବନଶୈଳୀ ଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନମ୍ବେଓଙ୍କ ମାନ୍ୟତାରେ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଦେଶରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଦୃଢ଼ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରି ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରୁଛି । କ୍ରୟ ଶକ୍ତି, ଉତ୍ତମ ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିଥାଏ ।

ଓମାନ
ଏହି ତାଲିକାରେ ଓମାନ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ନିମ୍ନ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହାର, କମ୍ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଯାତାୟାତ ସମୟ, ଦୃଢ଼ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ଉଚ୍ଚ କ୍ରୟ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହିତ ଉତ୍ତମ ମାନର ଜୀବନଯାପନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ
ଏହି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଜୀବନଶୈଳୀ ରହିଛି ଯାହା ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଏଠାକୁ ଭ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼େ । ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଏଠାରେ ବହୁତ କମ୍ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ମୁକାବିଲା କରିଥାଏ । ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ କ୍ରୟ ଶକ୍ତି, କମ୍ ଅପରାଧ ହାର, କମ୍ ଜୀବନଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି ।

ନରୱେ
ନର୍ୱେ ନବମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଜଳବାୟୁ, ନିମ୍ନ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର, କମ୍ ଜୀବନଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଏହାର ଉତ୍ତମ ଜୀବନଧାରଣର ଗୁଣବତ୍ତା ସହିତ ତାଲିକାର ଏକ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଅଟେ | ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯାହା ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଅପରାଧ ମୁକ୍ତ ଜୀବନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ

ସ୍ପେନ
ସ୍ପେନ୍ ଏହି ତାଲିକାରେ ନମ୍ବେଓଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୧୦ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବକେଟ ଲିଷ୍ଟରେ ସ୍ପେନ ଅଛି, ତେବେ ଏହା କାହିଁକି ତାଲିକାରେ ଅଛି ତାହା ବୁଝିବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ । ଏଠାକାର ନାଗରିକମାନେ ଉତ୍ତମ ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି, କମ୍ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଅପରାଧ ହାର, କମ୍ ଜୀବନଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଯାତାୟାତ ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି ।


Share It

Comments are closed.