160×600
160×600

ପୃଥିବୀରେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଏଯାଏଁ ଛୁଇଁ ପାରିନି କରୋନା, ଏହା ହେଉଛି କାରଣ


ଦୁନିଆରେ କୈ।ଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି କୈ।ଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ର ଜଣେ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛନ୍ତି। ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ଏଠାରେ କରୋନା ର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇନାହିଁ, ଯାହା ନିଜେ ଏକ ରେକର୍ଡ ଅଟେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ……

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ନାହିଁ ବରଂ ଭାରତରେ ରହିଛି| ଏମିତି ରେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ନାହିଁ | ଭାରତରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଅଛି | ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ହେଉଛି ସେଣ୍ଟିନେଲ ଦ୍ୱୀପ ଯାହା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ସ୍ଥାନୀୟ ଜନଜାତି ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦ୍ୱୀପକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି | ଏହି ଆଦିବାସୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ତଥାପି ପୁରୁଣା ଜୀବନଶୈଳୀ ଦ୍ୱାରା ବଞ୍ଚନ୍ତି | ସେମାନେ ଆଧୁନିକ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଜନଜାତିର ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ |

କରୋନାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅସ୍ତ୍ର | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିପରି ଭାବରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପର ଲୋକମାନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱଠାରୁ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଦ୍ୱୀପକୁ କେହି ବାହାରୁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପରୁ କେହି ବି ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ରୋଗୀ ଏଠାରୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି।

ଏହି ଲୋକମାନେ ତୀର ଏବଂ ଧନୁ ଚାଳନା କରିବାରେ ପାରଙ୍ଗମ | ଏହି ଜନଜାତି କୃଷି କିପରି କରିବେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଅନେକ ଘନ ଜଙ୍ଗଲ ଅଛି | ଏଥିରୁ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ସେମାନେ ପଛୁଆ ଅଟନ୍ତି | ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଲୋକମାନେ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁ ଶିକାର କରି ଫଳ ଖାଇ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି କାରଣ କରୋନା ପରି ଏକ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ବି କରିପାରି ନାହିଁ |


Share It

Comments are closed.