160×600
160×600

ଦିନର ଏହି ସମୟରେ ଗୋଧୋଇବାକୁ କରନ୍ତୁ ବାରଣ: ନଚେତ ହୋଇପାରେ ସମସ୍ୟା


ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ନାନ କରିବା ଏକ ଆରାମଦାୟକ ତଥା ଆରାମଦାୟକ ଅଭ୍ୟାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଓ ଭଲ ନିଦ ଆସିଥାଏ । ତଥାପି, ଆମେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଗାଧୋଇ ଏକ ଭୁଲ୍ ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସରଣ କରୁ । ଭୁଲ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ନାନ କରିବା ଏକ ଚିକିତ୍ସା କାର୍ଯ୍ୟ ପରି । ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ କାରଣ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ସ୍ନାନ ସର୍ବଦା ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କ୍ଲିଓପାଟ୍ରା, ଯିଏକି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନୁହେଁ, ସେ ନିଜ ଚିକିତ୍ସା ସ୍ନାନ ପାଇଁ ସେ କ୍ଷୀର ଓ ଗୋଲାପ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଜଣା ପଡିଥିଲା । ପ୍ରାଚୀନ ଆୟୁର୍ବେଦ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡିକ ସ୍ନାନକୁ ଏକ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ, ଯେଉଁଥିରେ ଚନ୍ଦନ ଓ କ୍ଷୀର, ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ ଓ କ୍ଷୀର, ଜସ୍ମିନ୍ ଓ ଆମଲା ଇତ୍ୟାଦି ମିଶ୍ରଣ ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦିନର କେଉଁ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ କ୍ଷତି?

ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଭୁଲ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ପକାକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ଆଦୌ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ-

ତୁରନ୍ତ ଖାଇବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ଅନୁଚିତ୍
ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅଗ୍ନି ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଖାଇବା ପରେ ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି, ସେତବେଳେ ଅଗ୍ନି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପେଟ ଦେଇ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଏ । ଏହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଜ୍ୱର ସମୟରେ
ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଜ୍ୱରରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଶରୀର ଥଣ୍ଡା ହୋଇପାରେ? ଏହା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଡକ୍ଟର ଭାରାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜ୍ୱର ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଆମ ଅଗ୍ନି ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ବଦହଜମି ସମୟରେ
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଅଛି ଓ ହଜମ ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଡକ୍ଟରନ୍କ ଅନୁସାରେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଭଲ ନୁହେଁ ।

ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ କ’ଣ?
ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆମ ଶରୀର ସଫା ରହେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆମ ଶରୀର, ମନ ଓ ପ୍ରାଣ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଯେଉଁଠାରେ ଆୟୁର୍ବେଦ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ନାନ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ହେଉଛି ସକାଳ । ସକାଳେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କ୍ଳାନ୍ତତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିଜର ପ୍ରକୋପ ଦେଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବା ପରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ବଦହଜମି ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ଏହି ବିଷୟକୁ ବିଚାର କରନ୍ତୁ ଓ ଆପଣଙ୍କ ସମୟକୁ ଟିକିଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲକୁ ଆପଣ ପସନ୍ଦ କରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ୍ ଓ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଓ ଏହିପରି ଅଧିକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପଢିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଆମ ଜୀ ଓଡ଼ିଶା ନ୍ୟୁଜ୍ ସହିତ ଯୋଡି ରୁହନ୍ତୁ ।


Share It

Comments are closed.