160×600
160×600

ପୁଣି ବିବାଦରେ ଟୁଇଟର: ଭାରତର ମାନଚିତ୍ରରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖକୁ ଦର୍ଶାଇଲା ପୃଥକ ଦେଶ


ପୁଣିଥରେ ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟ୍ ଟ୍ୱିଟରକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ତିକ୍ତତା ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଏଥର ଟ୍ୱିଟରର ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇପାରେ। ଟ୍ୱିଟରର ୱେବସାଇଟରେ ଭାରତର ମାନଚିତ୍ରକୁ ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଟୁଇଟର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖକୁ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ପୃଥକ ଦେଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇଛି।

ସରକାରୀ ଉତ୍ସଗୁଡିକ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି, ଯେପରିକି ମାନଚିତ୍ରରେ କେତେବେଳେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା, କେତେବେଳେ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ଼ ହେଲା ଏବଂ ମାନଚିତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପଛରେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ? ଟ୍ୱିଟରରେ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କିଏ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମାନଚିତ୍ରକୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି | ଉତ୍ସକୁ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଏହା ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି |

ଟ୍ୱିଟରର କ୍ୟାରିୟର ପୃଷ୍ଠାରେ ଟ୍ୱିପ୍ ଲାଇଫ୍ ବିଭାଗରେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ର ଅଛି | ଏଠାରୁ କମ୍ପାନୀ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଟ୍ୱିଟର ଦଳ ଦୁନିଆରେ କେଉଁଠାରେ ଅଛି। ଏହି ମାନଚିତ୍ରରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଭାରତର ମାନଚିତ୍ରକୁ ବିବାଦୀୟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲଦାଖକୁ ଭାରତର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। ତଥାପି, ଏହା ପରେ ଠିକ କରାଯାଇଥିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାର ଟ୍ୱିଟରକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଟୁଇଟର ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ମାମଲା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ। ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟରର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଠିକ୍ ମନେ ହେଉନାହିଁ।

ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଟ୍ୱିଟରର କ୍ୟାରିୟର ପୃଷ୍ଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଭାରତର ମାନଚିତ୍ରରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଭାରତର ସୀମା ବାହାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି। ଟ୍ୱିଟରର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସମାଲୋଚିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ୱିଟରରୁ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ବିବୃତ୍ତି ନାହିଁ।


Share It

Comments are closed.