160×600
160×600

ଶାହିଦ କପୁରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଇଷ୍କ ବିଶ୍କ ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ, ଏବେ କଣ କରୁଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ


ଅମୃତା ରାଓ ଏବଂ ଶାହିଦ କପୁର ଫିଲ୍ମ ‘ଇଶ୍କ ବିଶ୍କ’ ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଶାହିଦ ଏବଂ ଅମୃତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଥିଲେ ଯିଏ ନିଜେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଥିଲେ ଶେହେନାଜ ଟ୍ରେଜେରିୱାଲା | ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ, ମଡେଲ ତଥା ଭ୍ରମଣ ଲେଖକ ଶେହେନାଜ ଟ୍ରେଜେରୀ ୨୯ ଜୁନ୍ ୧୯୮୧ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କଲେଜରେ ପଢ଼ିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଜଣେ ଫଟୋଗ୍ରାଫରଙ୍କ ନଜର ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ସେ ମଡେଲିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ |ଏହା ପରେ, ସେ MTV ନେଟୱାର୍କ ଏସିଆର MTV ର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ପାଇଁ ଭିଡିଓ ଜକି ଭାବରେ କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ |

ପାର୍ସୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶେହେନାଜ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ପରେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଯାଇଥିଲେ | ସେଠାରେ ସେ ଲି ଷ୍ଟ୍ରାସବର୍ଗ ଥିଏଟର ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଆକ୍ଟିଙ୍ଗ ମେଥର୍ଡ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ସେ ଏକ ରାଇଟିଙ୍ଗ କୋର୍ସ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ |

ଶେହେନାଜଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ମେରିନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ। ଶେହେନାଜ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଟେଲିଭିଜନରେ ଅନେକ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଶେହେନାଜଙ୍କ ପେପ୍ସୀ ବିଜ୍ଞାପନ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା | ବଲିଉଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶେହେନାଜ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ତେଲୁଗୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଏଡୁରୁଲେନି ମନୀଷୀ’ରେ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ୨୦୦୩ ମସିହାରେ, ସେ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଇଶ୍କ ବିଶ୍କ’ ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ।

ସେ ଫିଲ୍ମରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲିଡରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଶେହେନାଜଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ସେ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହାୟକ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ | ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ଶେହେନାଜ ଆହୁରି ‘ଦିଲ୍ଲୀ ବେଲି’, ‘ରେଡିଓ’ ଏବଂ ‘ଲଭ୍ କା ଏଣ୍ଡ୍’, ‘ଆଗେ ସେ ରାଇଟ’ ଭଳି ଅନେକ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥିଲା ଏବଂ ସେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ | ଶେହେନାଜ ସେଠାକୁ ଯାଇ ଜଣେ ଟ୍ରାଭେଲ ଭ୍ଲଗର୍ ହୋଇଥିଲେ |

ଶେହେନାଜ ଲେଖିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ସେ ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଟ୍ରାଭେଲ ଆର୍ଟିକିଲ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଟ୍ରାଭେଲ ସୋ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୧ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଲଭ୍ କା ଦି ଏଣ୍ଡ୍’ର ସ୍କ୍ରିନ୍ ସ୍କ୍ରିପ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଶେହେନାଜ ‘ଦିଲ୍ଲୀ-ବେଲି’, ‘ମେଁ ଔର ମିଷ୍ଟର ରାଇଟ୍’, ‘ହମ୍-ତୁମ୍’, ‘ଉମର’, ‘ଆଗେ ସେ ରାଇଟ୍’, ‘ରେଡିଓ’, ‘ୱାନ ଲଇଫ ଟୁ ଲିଭ’ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଶେହେନାଜ ଆମେରିକାର ଅନେକ ସିରିଏଲରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ଶେହେନାଜ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଆମେରିକାର ସୋ ‘ୱାନ ଲାଇଫ ଟୁ ଲିଭ’ରେ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ଏହି ଶୋ ସହିତ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ଜଡିତ ଥିଲେ | ଏହା ପରେ, ୨୦୧୫ ରେ, ଶେହେନାଜ ଆମେରିକୀୟ କମେଡି ଡ୍ରାମା ‘ବ୍ରାଉନ୍ ନେସନ୍’ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ତେବେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଶେହେନାଜ ପୁଣି ଥରେ ବଲିଉଡରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ଟାଇଗର ଶ୍ରଫ ଏବଂ ନିଧି ଆଗରୱାଲଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ମୁନ୍ନା ମାଇକେଲ’ରେ ଶେହେନାଜଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।


Share It

Comments are closed.