160×600
160×600

ଏପରି ସ୍ଥାନରେ କମ୍ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ , ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ?


ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ କରୋନା ଭାଇରସ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପଡୁଛି | ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନାର ଲହର ‘ମୁଖ୍ୟ କାରକ’ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିବା ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ K417N ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ସହିତ ‘ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ’ରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଛି | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡିକ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଘଟୁଥିବା ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାରକୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି | ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ ଆସୁଥିବା ତୃତୀୟ ଲହର ଏହି ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ।

ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାରର ପ୍ରକୃତିକୁ ଦେଖି ସରକାର ଏହାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ‘ଭାରିଆଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସରନ’ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟିକା ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସରକାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକର ସମାପ୍ତିକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଡେଲଟା ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ କ’ଣ?

ଡା ଅନୁରାଗ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି, SARS-CoV-2 ଭାଇରସର ଏକ ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ (B.1.617.2) ନାମିତ କରାଯାଇଛି | ଏହିପରି ମ୍ୟୁଟେସନ ହେଉଛି ଭାଇରସର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଏହାକୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ କରିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବିଶ୍ବର ୮୦ ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଭାରତ ପରେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକାର କେତେକ ରାଜ୍ୟ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଥିବା K417N ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଏହାକୁ ଡେଲଟା ପ୍ଲସରେ ପରିଣତ କରିଛି |

ଏହିପରି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାରରୁ ସୁରକ୍ଷିତ

ଡା ଅନୁରାଗ କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି, ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଶରୀରରେ ତିଆରି ଆଣ୍ଟିବଡି | ଏହିପରି ସ୍ଥାନରେ ତୁରନ୍ତ ବିପଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ଦେଖାଯାଏ | ଦେଶରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉନାହିଁ, ଯାହା ଏହି କଥାକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି | ତଥାପି ଏହା ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖାଯାଇଛି ।

ତୃତୀୟ ଲହର କେବେ ଆସିବ?

ଡା ଅଗ୍ରୱାଲ କୁହନ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କି କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ହେବ, ଯଦି ଏହା କେବେ ଆସିବ? ଏ ବିଷୟରେ ଯାହା କୁହାଯାଇପାରେ ତାହା ହେଉଛି ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ନାହିଁ | ଯେହେତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାବରେ ଡେଲଟା ପ୍ରକାରକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି, ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କର ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରହିବ | ତେଣୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତୃତୀୟ ଲହରର କୌଣସି ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ, ଏହି ସମୟରେ ଏହା କମ୍ ସମ୍ଭାବନା | ହଁ, ଯଦି ମଝିରେ ମଝିରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିପାରେ |

କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଉପରେ ଟିକା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ?

ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଏହି ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ଡା ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣର ଗତି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି। ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି | ଟୀକାକରଣ ହେତୁ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରର ଆକାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଛୋଟ ହେବ | ଏହି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଟିକା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର, ଯେଉଁମାନେ ଟୀକାକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ନେବା ଉଚିତ୍ | ଉପଯୁକ୍ତ ସତର୍କତା ଏବଂ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସହିତ, କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପରି ଭାରିଆଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରେ |


Share It

Comments are closed.