ପରଲୋକରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଏମ ଫାତିମା ବେଭି

Share It

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ଫାତିମା ବେଭିଙ୍କର ଆଜି ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ସାରା ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଇକନ୍ ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ …

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଏମ ଫାତିମା ବେଭିଙ୍କ ଆଜି (୨୩ ନଭେମ୍ବର) ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । ସେ ସାରା ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଇକନ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ନାମ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଇତିହାସରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି କେରଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭେନା ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଷ୍ଟିସ ବେଭିଙ୍କ ଏହି ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଚାରପତି ତଥା ତାମିଲନାଡୁର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବେଭି ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ଛାପ ଛାଡିଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ସାହସୀ ମହିଳା ଥିଲେ । ସେ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ଭାବନା ସହିତ ଯେକୌଣସି ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ଦୂର ହୋଇପାରିବ ।

ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଜଣେ ଓକିଲ ହୋଇଗଲେ
ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାତିମା ବେଭି ୩୦ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୨୭ ରେ ଟ୍ରାଭାନକୋର (ବର୍ତ୍ତମାନ କେରଳ) ର ପଠାନାମଥୀଟ୍ଟାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ମେରା ସାହିବ ଓ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଖାଡେଜା ବେଭି । ଫାତିମା ବେଭି ୬ ଭଉଣୀ ଓ ୨ ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଥିଲେ । ସେ ୧୯୪୩ ମସିହାରେ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ହାଇସ୍କୁଲ, ପଥାନାମଥୀଟ୍ଟାରୁ ତାଙ୍କର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ତ୍ରିଭାନ୍ଦ୍ରମକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ୬ ବର୍ଷ ରହିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କଲେଜ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରୁ ବି.ଏସ୍.ସି. ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ସରକାରୀ ଆଇନ କଲେଜରୁ ଆଇନ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଚାରପତି ତଥା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଜଷ୍ଟିସ ଆନ୍ନା ଚାଣ୍ଡିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏତେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଫାତିମା ବେଭିଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନ ବଦଳରେ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ । ଫାତିମା ବେଭି ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଆଇନ ଜଗତରେ କ୍ୟାରିୟର କରିଥିଲେ ।
ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଆଇନ କରିବା ପରେ ସେ ବାର୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଓ ପ୍ରଥମ ନମ୍ବର ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ବାର୍ କାଉନସିଲର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ । ସେ ୧୪ ନଭେମ୍ବର ୧୯୫୦ ରେ କେରଳରେ ଓକିଲ ଭାବରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୮ ବର୍ଷ ପରେ ସେ କେରଳର ସବୋର୍ଡ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ସର୍ଭିସରେ ମୁନ୍ସିଫ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସେ କେରଳର ଜଣେ ଜଜ୍ (୧୯୬୮–୭୨), ମୁଖ୍ୟ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ (୧୯୭୨–୭୪), ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଅଧିବେଶନ ଜଜ୍ (୧୯୭୪–୮୦) ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ୧୯୮୩ ମସିହାରେ ଫାତିମା କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ହୋଇଥିଲେ । ୬ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୮୯ ରେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମହିଳା ବିଚାରପତି ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ପଦବୀ ହାସଲ କରିବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା । ସେ ଏହି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ପାଇଁ ରେସରେ ଥିଲେ
ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାତିମା ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ (୧୯୯୩) ସେ ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । କେରଳ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ ଆୟୋଗର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ତାମିଲନାଡୁର ରାଜ୍ୟପାଳ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ମୁସଲମାନ ବିଚାରପତି ଯିଏକି କୌଣସି ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ବେଭି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟପାଳ ଥିବାବେଳେ ତାମିଲନାଡୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ଜ୍ୟୋତି ପୁରସ୍କାର ଓ ଆମେରିକା-ଭାରତ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଷଦ (USIBC) ଆଜୀବନ ଆଚିଭମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୯୦ ରେ D.Litt ଏବଂ Mahila Shiromani ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ବାମ ଦଳ ଫାତିମା ବେଭିଙ୍କୁ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏନଡିଏ ସରକାର ଅବଦୁଲ କଲାମଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ଓ ସେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ ।


Share It

Comments are closed.