160×600
160×600

ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ ଆଣ୍ଡ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆର ମାନସର (ହରିୟାଣା) ସ୍ଥିତ ଗ୍ଲୋବାଲ ରିସୋର୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ନୂତନ ସିକେଡି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆସେମ୍ବଲି ଲାଇନ୍ ଉଦ୍ଘାଟିତ


ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦେଶର ଦୁଇ ଚକିଆ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ ଆଣ୍ଡ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଚଏମଏସଆଇ) ଗର୍ବର ସହିତ ଏହାର ଯାତ୍ରାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଂଟ ହାସଲ କରିଛି । ସିକେଡି (କମପ୍ଲିଟଲି ନକ୍ ଡାଉନ୍‌) ଇଞ୍ଜିନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ମାନସର (ହରିୟାଣା) ସ୍ଥିତ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ରିସୋର୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ନୂତନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଷ୍ଟେଟ୍ – ଅଫ୍‌- ଆର୍ଟ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆସେମ୍ବଲି ଲାଇନ୍ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛି ।
ଏହି ମାଇଲଖୁଂଟ ଏଚଏମଏସଆଇର ନବସୃଜନ, ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଉତ୍କର୍ଷ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଲବ୍ଧିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ । ଏହି ନୂତନ ଆସେମ୍ବଲି ଲାଇନ୍‌, ପ୍ରତିଦିନ ୬୦୦ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ୧୧୦ ସିସି ରୁ ୩୦୦ ସିସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ମଡେଲଗୁଡିକ ପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏହି ୟୁନିଟଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି, ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ପସନ୍ଦକୁ ପୂରଣ କରିବ ।
ମନେସର ସ୍ଥିତ ଏହି ଏଚଏମଏସଆଇର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ରିସୋର୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି କମ୍ପାନୀର ଆଧୁନିକତା ଓ ପ୍ରଗତି ଦିଗରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି । ୨୦୦୧ ରେ ‘ଆକ୍ଟିଭା’ ପ୍ରଥମ ଜନ ଉତ୍ପାଦନ ମଡେଲ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଦେଶରେ ହୋଣ୍ଡାର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଚକିଆ ଉତ୍ପାଦନ ଭାବେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ହୋଣ୍ଡା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରପ୍ତାନି ହବରେ ପରିଣତ ହୋଇ ବିଶ୍ୱ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟରେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅବଦାନ ଦେଇଛି । ବର୍ତମାନ, ଏଚଏମଏସଆଇ ୟୁରୋପ, ମଧ୍ୟ ଏବଂ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ, ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ସାର୍କ ଦେଶଗୁଡିକରେ ସମୁଦାୟ ୫୮ ଟି ବଜାରକୁ ରପ୍ତାନି କରୁଛି ।
ଏହି ଅବସରରେ ଯୋଗ ଦେଇ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ ଏବଂ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ସଭାପତି ତଥା ସିଇଓ ଶ୍ରୀ ସୁସ୍ତୁମ ଓଟାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ମାନସର ଆମର ଗ୍ଲୋବାଲ ରିସୋର୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ସିକେଡି ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଆମେ ଏକ ନୂତନ ଇଞ୍ଜିନ ଆସେମ୍ବଲି ଲାଇନ୍ ସ୍ଥାପନ କରି ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛୁ । ଶିଳ୍ପରେ ଆମର ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଆମର ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସର ପ୍ରମାଣ, ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ, ଏଚଏମଏସଆଇ ଏହାର ରପ୍ତାନି କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି, ବଜାର ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ନୂତନ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନକୁ ଅନୁପାଳନ କରୁଛି ।”
ନୂତନ ସିକେଡି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆସେମ୍ବଲି ଲାଇନର ମୁଖ୍ୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ହେଲା, ଗୁଣବତା ଥିମ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜଟିଳ ଟର୍କିଂ, ଭିଜନ କ୍ୟାମେରା ଯାଂଚ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣତା ପାଇଁ ଡିସି ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା, ଇଞ୍ଜିନ ଧ୍ୱନି ଯାଂଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିଷ୍କାସନ ସଂଗ୍ରହ ଲାଇନ ଓ ଏକ ଆକାଶବିକ ଚାମ୍ବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ପୁଣି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ସିକେଡି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆସେମ୍ବଲି ଲାଇନ୍ ଟାଇଟନିଂ ଏବଂ ଟର୍କିଂ ପାଇଁ ଏକ ଫ୍ଲାଏୱେଲ୍ ଆସେମ୍ବଲି ଅଟୋମେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ରହିଛି । ସେଠାରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପିଷ୍ଟନ୍ ପାର୍ଟସ୍ ଯାଂଚ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଛୋଟ ଅଂଶ ଇଂଟରଲକିଂ ୟୁନିଟ୍ ଅଛି ଯାହା ତ୍ରୁଟିମୁକ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ।


Share It

Comments are closed.