160×600
160×600

ଏଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ରୋପୱେ, ପ୍ରକୃତିର ଭରପୁର ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ


ଅଟଳ ଟନେଲ ରୋହତଙ୍ଗ ଖୋଲିବା ପରେ କୋଠୀରୁ ରୋହତଙ୍ଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮.୦୧ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ରୋପୱେ ରୋହତଙ୍ଗ ପାଇଁ ୫୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ରୋହତଙ୍ଗ ରୋପୱେ ଉପରେ ସର୍ଭେ କରି ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକଳନ ସରକାରଙ୍କୁ ପଠାଇଛି।

ଅକ୍ଟୋବର ୩ ରେ ଅଟଳ ଟନେଲ ରୋହତଙ୍ଗର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦେଖିଛନ୍ତି। ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ରୋପୱେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଦୀର୍ଘତମ ରୋପୱେ ହେବ | ଏହାର ଗଠନ ହେତୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତୁଷାରପାତରେ ରୋହତଙ୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

ରୋପୱେ ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଠୀରୁ ମନାଲିର ଗୁଲାବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ, ଯାହାର ଲମ୍ବ ୧.୨ କିଲୋମିଟର ହେବ | ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗୁଲାବାରୁ ମଢ଼ି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ, ଯାହାର ଲମ୍ବ ୨.୮ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ମଢ଼ୀରୁ ରୋହତଙ୍ଗ ପାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲମ୍ବ ୩.୧ କିଲୋମିଟର ହେବ | ଏହି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଜ୍ଜିତ ରୋପୱେରେ ମଢ଼ୀ ଏବଂ ରୋହତଙ୍ଗ ପାସ୍ ରେ ଦୁଇଟି ହେଲିପ୍ୟାଡ୍ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ | ସମସ୍ତ ରୋପୱେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ କୋଠୀ ମଧ୍ୟରେ ରୋହତଙ୍ଗ ପାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସୁଥିବା ରୋପୱେରେ ଯୋଗ କରାଯିବ |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ରୋପୱେରୁ ସହଜରେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମନାଲି ଠାରୁ ରୋହତାଙ୍ଗ ପାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୧କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କୁ ବେଳେବେଳେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଜାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡେ | ଆପଣ ରୋପୱେ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୨୦ ମିନିଟରେ ରୋହତାଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ |

ରୋହତଙ୍ଗ ରୋପୱେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମିତାଭ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋପୱେର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି। ଜିଲ୍ଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀ କୃଷ୍ଣ ଚାନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋହତଙ୍ଗ ରୋପୱେ ଫାଇଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି।


Share It

Comments are closed.