ଭାରତୀୟ ଦଳର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରମୁଖ କୋଚ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମଣ

Share It

ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୩ ର ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜୟ ସହିତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହିତ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏହି ୫୦ ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ୨୦୨୧ ଶେଷରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ ଆଉ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହ ଚୁକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହଁନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ସାଥୀ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇପାରନ୍ତି ।

ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀର ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଅନେକ ଥର ଏହି ପଦବୀରେ ଥାଇ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସେବା କରିଛନ୍ତି । ଦ୍ରାବିଡ଼ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ, ସେ ପ୍ରାୟତଃ ଭାରତର ‘ବି-ଟିମ୍’ ଦଳ ସହିତ ଅନେକ ଟୁର୍ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​। ବିସିସିଆଇର ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ TOI କୁ କହିଛି, ‘ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏହା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି (ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପଦ) । ବିଶ୍ୱକପ ସମୟରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିସିସିଆଇର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଯାଇଥିଲେ । ଦଳ ତାଙ୍କ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାର ଏକ ଦୃଢ଼ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

ଭାରତୀୟ ଦଳର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସୂତ୍ର ଆହୁରି ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ‘ଦ୍ରାବିଡ ବିସିସିଆଇକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଉ ଆଗକୁ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଅନେକ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି ଓ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ସମାନ ମାର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ସେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଏନସିଏର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଉପରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି ଭୂମିକା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରଖିବ । କମ୍ ବର୍ଷର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେବାରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ରାବିଡ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଇଁ ସେ ଆଇପିଏଲ ଦଳ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ।


Share It

Comments are closed.