160×600
160×600

ଉତର କୋରିଆର ରଣନୀତିକ ହତିଆର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ନିଜ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି ଚୀନ, କହିଛି- ଚୀନ ଓ ଉତର କୋରିଆ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ


ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ତଥା ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ୱାର୍କର୍ସ ପାର୍ଟିର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏକ ଭବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କିଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସେନା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାମରିକ ପରେଡରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଅନେକ ଦେଶର ନଜର ରହିଥିଲା । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ସେହି ସାମରିକ ପରେଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବଡ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଜିନପିଙ୍ଗ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ହାସଲ କରିଥିବା ସଫଳତାରେ ସେ ବହୁତ ଖୁସି।

ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନୂତନ ରଣନୀତିକ ଅସ୍ତ୍ର ଆଣିଛି। ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ପ୍ୟାରେଡ ଆୟୋଜନ କରିଛି। ଏହା ବୁଝାଯାଏ ଯେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଏପରି ପ୍ୟାରେଡ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସୈନିକମାନେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ୟାରେଡ୍ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି |


Share It

Comments are closed.