160×600
160×600

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଶେଷ ୨ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଘୋଷଣା


ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଡର-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ୨୦୨୩ (Border Gavaskar Trophy 2023) ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ (India va Australia Test Series) ଚାଲିଛି । ଏହି ୪ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ (IND vs AUS 2nd Test) ଦିଲ୍ଲୀରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Team India) ରବିବାର ଦିନ ଜିତିଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଶେଷ ହେବାର ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ ଆସନ୍ତା ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳ (Indian Test Squad) ରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ, ଯଦିଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଜୟଦେବ ଉନାଦକଟ୍ (Jaydev Unadkat) ପୁଣିଥରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ (Indian Captain) ରୋହିତ ଶର୍ମା (Rohit Sharma) ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମାନ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଆସନ୍ତା ୨ଟି ମ୍ୟାଚରେ ନଜରକୁ ଆସିବ । ଭାରତ ଏହି ସିରିଜରେ ୨-୦ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ସମୟରେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜୟଦେବ ଉନାଦକତ (Jaydev Unadkat) ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିର ଫାଇନାଲ (Ranji Trophy Final) ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଦଳରୁ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୟଦେବ ଉନାଦକାଟଙ୍କ ଦଳ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ଟାଇଟଲ ଜିତିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଜୟଦେବ ଉନାଦକତ୍ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଂଶ ହେବେ ।

ସେପଟେ ଏହି ଦଳରେ ଉପଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ଗତଥର ଟିମ୍ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିବାବେଳେ ବିସିସିଆଇ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଟିମ୍ ତାଲିକାରେ କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକର ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିନାହିଁ । ଗତ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ (KL Rahul) ବହୁତ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ସିରିଜରେ ମଧ୍ୟ ଗତ ୩ ଇନିଂସରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନରୁ ରନ୍ ଆସିନାହିଁ । କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କଠାରୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛଡ଼ାଇବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରୁ ବାଦ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି । ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଟପ୍ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି, ସେ ଇନ୍ଦୌରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଦଳର ୪ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନ୍ଦୌରରେ ଖେଳାଯିବ । ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ତଥା ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ରୁ ୧୪ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ସିରିଜରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨-୦ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ବିଜୟ ସହିତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଟିକେଟ୍ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବ ।


Share It

Comments are closed.