160×600
160×600

ଆଜି ଜାପାନରେ କ୍ବାଡ ଦେଶର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି


ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ବଢୁଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ଘେରିବା ଲକ୍ଷରେ ଆଜି (ଅକ୍ଟୋବର ୬) କ୍ୱାଡର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଜାପାନର ଟୋକିଓ ସହରରେ କୂଟନୈତିକ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ‘କ୍ୱାଡ୍’ ନାମକ ଏହି ସଂଗଠନରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଚାରିଦେଶ ଯଥା ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଭାରତରୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବେ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଶାନ୍ତି, ନିରାପତ୍ତା, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ । କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଟୋକିଓ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହା ପ୍ରଥମ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ହେବ।

ଜାପାନର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଖୋଲା ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଏହି ଦଳର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି। ମେଂଟର ଶେଷ ବୈଠକ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ମୋର୍ଗାନ ଓରଟେଗସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବୈଠକ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦୃଢ ଭାଗିଦାରୀକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଛି।


Share It

Comments are closed.