ଗ୍ରିନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ: ଏକ ଶୂନ କାର୍ବନ ଭବିଷ୍ୟତ ଦିଗରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ

Share It

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଗୌତମ ଆଦାନୀ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ (ଡବ୍ଲୁଇଏଫ)ର ୫୪ତମ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବ୍ଲଗରେ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ ପାଇଁ ନିଟ୍ ଶୂନ୍ୟ ନିର୍ଗମନ (ନେଟ୍ ଜିରୋ) ହାସଲ କରିବାରେ ଗ୍ରିନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ଭୂମିକା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି । “ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ: ନେଟ୍ ଜିରୋ ରାସ୍ତାରେ ଗ୍ରିନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଉପଯୋଗ କରିବାର ଚାବିକାଠି’ ଶୀର୍ଷକରେ ଶ୍ରୀ ଆଦାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଭବିଷ୍ୟତ ଆଡକୁ ଗତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଗ୍ରିନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ପାଖରେ ଥିବା ସାମର୍ଥ ଉପରେ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି ।
ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ବ୍ଲଗରେ ପରିବେଶ ତଥା ଭାରତର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗ୍ରିନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଶୂନ୍ୟ ନିର୍ଗମନ ସହିତ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ଭାବେ ଗ୍ରିନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛି । ଗ୍ରିନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କାର୍ବନ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲିଟି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାର ଚାବିକାଠି ହେବ । ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ପରିଚିତ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ ଜଳ ସହିତ ଇନ୍ଧନ କୋଷରେ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରୁଛି ।
ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ନୀତି ସମର୍ଥନ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଗ୍ରିନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନକୁ ସୁଲଭ କରିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉପରେ ବ୍ଲଗ୍‌ରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି । ଗ୍ରିନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ର ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବର୍ତର୍ମାନ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩-୫ ଡଲାର (କେଜି) ରୁ ୧ ଡଲାରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।
ଶ୍ରୀ ଗୌତମ ଆଦାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଭାରତ ପାଇଁ ସମାନ ସମାଧାନ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନକୁ ବଦଳାଇବା ନୁହେଁ ବରଂ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଗ୍ରିନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ବ୍ୟବହାରକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା । ସୌର ଶକ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ସହିତ ଗ୍ରିନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ସହିତ ଅନୁକରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ପରିବର୍ତନ ଭାରତକୁ ଶକ୍ତି ନିରାପତା ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ସହରଗୁଡିକରେ ବାୟୁଗୁଣବତାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ । ଏହା ସାରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଆମୋନିଆ ମୂଲ୍ୟର ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ଦୂର କରି ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତାରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦାନ କରିବ । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତନର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏହା ବିଶ୍ୱକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବ ।’’


Share It

Comments are closed.