ପ୍ରକୃତ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବାକୁ ଷ୍ଟେକହୋଲ୍ଡର ମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

Share It

କୋଣାର୍କ: ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରକୃତ ମହତ୍ୱକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜଧାନୀଠାରୁ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଅନ୍ୱେଷଣ କରିବା ପାଇଁ ନିବେଶକ ଓ ଟୁର୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଏକ ଅତୁଳନୀୟ ଅନୁଭୂତିର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ଓଡ଼ିଶାର ଅଂଶ ହେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଛି ।

କୋଣାର୍କସ୍ଥିତ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ ଠାରେ ୫ମ ଓଡ଼ିଶା ଟ୍ରାଭେଲ ବଜାର ୨୦୨୪ ଅଧୀନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଜନେସ-ଟୁ-ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଂଟ (ବି୨ଜି) ବୈଠକରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିବିଧତା ଆଣିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ କମ୍ ଜଣାଶୁଣା ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବାସ୍ତବ ଓଡ଼ିଶା ସହ ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନୀତିକୁ ଅଧିକ ଜୀବନ୍ତ ଓ ସମାବେଶୀ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସରକାର ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନୂତନ ବିମାନବନ୍ଦର, ସଡ଼କ ଓ ହୋଟେଲ ସମେତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତିଭୂମି ବିକାଶ କରାଯାଉଛି । ପାରମ୍ପରିକ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳୀ ବ୍ୟତୀତ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ମଜବୁତ ଭିତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ଏହି ପଦକ୍ଷେପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ।

ବି୨ଜି ବୈଠକରେ ଶିଳ୍ପନେତୃତ୍ୱମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଯଥା ଏମଆଇସିଇ (ମିଟିଙ୍ଗ, ଇନସେନଟିଭ, କନଫରେନ୍ସ ଏବଂ ଏକ୍ସିବିସନ) ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ କାରାଭାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନୀତିରେ ଏହି ପରାମର୍ଶଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହାର ସାମଗ୍ରିକ ଆକର୍ଷଣ ବଢ଼ାଇବାକୁ ସେମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଚିନ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କ ସମେତ ଆଇଏଚସିଏଲ (ତାଜ୍‌), ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କନଭେନ୍ସନ୍ ପ୍ରମୋସନ ବ୍ୟୁରୋ (ଆଇସିପିବି), ଯାତ୍ରା, ମେକ୍ ମାଇଟ୍ରିପ୍‌, ବୁକିଙ୍ଗ.କମ ଭଳି ବହୁ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାରମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଗତିଶୀଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନୀତିକୁ ଆକାର ଦେବାରେ ଯୋଗଦାନ କରି ବୁଝାମଣା ଓ ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ ।

ଓଡ଼ିଶା ନିଜର କମ ଅନ୍ୱେଷଣ ହୋଇଥିବା ଦୃଶ୍ୟକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଏକ ବହୁମୁଖୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଉଭା ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୁରୀର ପରିଚିତ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ନିଆରା ଅନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ।


Share It

Comments are closed.