160×600
160×600

ଗିନିଜ ବୁକରେ ରହିଛି ଏହି ବଲିଉଡ ଷ୍ଟାରମାନଙ୍କ ନାମ, କାରଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ


ଆପଣ ହୁଏତ ଅନେକ ବଲିଉଡ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କୁ ଜାଣିଥିବେ, ଯେଉଁମାନେ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ହେଉ କିମ୍ବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ହେଉ ପ୍ରତିବର୍ଷ କିଛି ପୁରସ୍କାର ସହିତ ପୁରସ୍କୃତ ହୁଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ କିଛି ତାରକା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନାମ ଗିନିଜ ବୁକ ରେକର୍ଡରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଛି, ସେମାନେ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ତାରକାମାନଙ୍କ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ନାମ ଗିନିଜ୍ ବୁକରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି |

ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ

ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ନାମ ଶତାବ୍ଦୀର ମହାନ ନାୟକ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବଲିଉଡର ପ୍ରଥମ ଅଭିନେତା ଯିଏକି ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଚାଲିସା ଗାଇଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଶେଖର ରାଓଜାନି ରଚନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଅଭିନେତା ଯିଏ ବଲିଉଡର ୧୩ ଗାୟକଙ୍କ ସହ ହନୁମାନ ଚଲିସାଙ୍କୁ ଏକାଠି ଗାଇଥିଲେ।

ଶାହାରୁଖ ଖାନ

ଏହି ତାଲିକାରେ ଶାହାରୁଖ ଖାନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ସେ ଅଭିନେତା ଦୌଡ଼ରେ ଦୁନିଆରେ ସର୍ବାଧିକ ଆୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୨୨୦ କୋଟି ଆୟ କରିଥିଲେ।

ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

କେବଳ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ନୁହଁନ୍ତି ତାଙ୍କ ପୁଅ ତଥା ଅଭିନେତା ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ଅସଲରେ, ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ୬ ର ପ୍ରମୋସନ ପାଇଁ ଅଭିଷେକ ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୮୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସହରରେ ଜଣେ ଫିଲ୍ମ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟାର ଉପସ୍ଥିତି ହାସଲ କରିବାରେ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି।

କ୍ୟାଟ୍ରିନା କୈଫ

ଏହି ତାଲିକାରେ ବଲିଉଡର ଉଚ୍ଚ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିନେତ୍ରୀ କ୍ୟାଟ୍ରିନା କୈଫ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ଫି ହେତୁ କ୍ୟାଟ୍ରିନାଙ୍କ ନାମ ୨୦୧୩ ରେ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। କ୍ୟାଟ୍ରିନା ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଦଶ ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଫି ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।

କୁମାର ସାନୁ

ଏହି ତାଲିକାରେ ବଲିଉଡ ପ୍ଲେବ୍ୟାକ୍ ଗାୟକ କୁମାର ସାନୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨୮ ଟି ଗୀତ ଗାଇଥିବାରୁ ସେ ୧୯୯୩ ରେ ଏହି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଥିଲେ |ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ କୁମାର ସାନୁଙ୍କର ସମସ୍ତ ଗୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁପରହିଟ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆଶିକ୍କିର ଗୀତ ଗାଇବା ଯୋଗୁଁ ସେ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଲେ |

ଆଶା ଭୋସଲେ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ ଆଶା ଭୋସଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ସେ କୋଡ଼ିଏରୁ ଅଧିକ ଭାଷାରେ ପାଖାପାଖି ଏଗାର ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗୀତ ଗାଇ ସେ ଏହି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |

ଲଲିତା ପାୱାର

ଅଭିନେତ୍ରୀ ଲଲିତା ପାୱାର, ଯିଏକି ନୁଜ ନେଗେଟିଭ ଭୂମିକାରେ ଦୃଢ଼ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରେସରେ ଅଛନ୍ତି | ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ସେ ବାର ବର୍ଷ ବୟସରୁ ବଲିଉଡରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ୭୦ ବର୍ଷର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିଅରରେ ସାତ ଶହରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଲଗାତାର କାମ କରିଛନ୍ତି | ଲଲିତା ପାୱାର ଏକମାତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଯିଏକି ଲଗାତାର ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ବଲିଉଡରେ କାମ କରିଥିଲେ |

ଜଗଦୀଶ ରାଜ

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ପୋଲିସର ଭୂମିକା ବେଳେବେଳେ ନେଗେଟିଭ ବା ବେଳେବେଳେ ପଜିଟିଭ ହୋଇଥାଏ | ପୋଲିସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ଭୂମିକା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ କଳାକାରଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଛି | ଜଗଦୀଶ ରାଜ ଏହିପରି ଜଣେ ଅଭିନେତା | ସେ ୧୪୪ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ନାମ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

ବାହୁବଳୀ ଫିଲ୍ମ

୨୦୧୫ର ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବାହୁବଲୀର ଚର୍ଚା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଫିଲ୍ମଟି ନିଜେ ଏକ ରେକର୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ହଁ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପୋଷ୍ଟର ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା | ଯାହା ପଚାଶ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟରୁ ଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ନାମ ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।


Share It

Comments are closed.