160×600
160×600

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯାହାର ତିନୋଟି ରାଜଧାନୀ ଅଛି?


ବାସ୍ତବରେ, ଆଜିର ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ, ଯାହାର ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ରାଜଧାନୀ ଅଛି | ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୮ ସେକେଣ୍ଡ ଅଛି | ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣ ଏହାର ଉତ୍ତର ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ କିଛି ଫରକ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, ଆମେ ଉତ୍ତରକୁ ନିମ୍ନରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଦେଇଛୁ |

ବାସ୍ତବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯାହାର ତିନୋଟି ରାଜଧାନୀ ଅଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସେହି ତିନୋଟି ରାଜଧାନୀ ଼଼ହେଉଛି କେପ୍ ଟାଉନ୍(Cape Town), ବ୍ଲୁମଫୋଣ୍ଟେନ୍(Bloemfontein) ଏବଂ ପ୍ରିଟୋରିଆ (Pretoria)| କେପ୍ ଟାଉନ୍ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବିଧାନସଭା ରାଜଧାନୀ (Legislative Capital)| ଯେଉଁଠାରେ, ବ୍ଲୁମଫୋଣ୍ଟେନ୍ ହେଉଛି ଜୁଡିସିଆଲ୍ କ୍ୟାପିଟାଲ୍(Judicial Capital) ଏବଂ ପ୍ରିଟୋରିଆ ହେଉଛି ପ୍ରଶାସନିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ରାଜଧାନୀ (Executive Capital)|

କେପଟାଉନ୍ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସଂସଦର ସହର | ଏହାର ବନ୍ଦର, କେପ୍ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ଟେବୁଲ୍ ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଡଚ୍ ଜାହାଜ ପାଇଁ ଯୋଗାଣ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଡଚ୍ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସହର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା | ୧୬୫୨ ମସିହାରେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାୟୀ ୟୁରୋପୀୟ ବସତି ଥିଲା | ଆଜି ପ୍ରାୟତଃ ୫ ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହା ଏକ ବିଶାଳ ସହର |

ବ୍ଲୁମଫୋଣ୍ଟେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ନାମ ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଡଚ୍ ମୂଳ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଅଟେ | ଏକ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏହା ସପ୍ତମ ବୃହତ୍ତମ ସହର ଅଟେ | ୧୮୪୬ ମସିହାରେ ଏହି ସହର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ସହର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆୟୋଜନ କରେ |

ପ୍ରିଟୋରିଆ ସହର ପ୍ରଶାସନିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ଦୂତାବାସର ଆୟୋଜନ କରେ | ଏଥି ସହିତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ସହର | ଏଠାରେ ତୁମର ତଶ୍ୱନେ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (TUT), ପ୍ରିଟୋରିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ୟୁନିସା) ଅଛି |


Share It

Comments are closed.