ଭାରତର ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଚାଲେ ମହିଳାଙ୍କ ରାଜୁତି, ପୁରୁଷ ଙ୍କୁ ନେବାକୁ ପଡେ ଅନୁମତି


ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଏପରି ଅନେକ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କର ବୀରତ୍ୱ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅମର ରହିଛି | ତେବେ ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନାହିଁ। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଘର କାମରେ ସୀମିତ ରହିଥାନ୍ତି | ବିବାହ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲିଥାଏ। ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ଜନଜାତି ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ମହିଳାମାନେ ଶାସନ କରନ୍ତି।

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁରୁଷ ଶାସନ କରନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି। ଶାଶୁ ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଜନଜାତି ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି। ଏହି ଜନଜାତି ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ଆସାମରେ ବାସ କରନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଅନନ୍ୟ ଜନଜାତି ବିଷୟରେ…

ମେଘାଳୟ ଏବଂ ଆସାମରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି ଜନଜାତିର ନାମ ହେଉଛି ଖାସି | ଏହି ଜନଜାତିରେ ପୁଅମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଝିଅମାନେ ଅଧିକ ସମ୍ମାନିତ ହୁଅନ୍ତି | ମହିଳାମାନେ ଏହି ଜନଜାତିରେ ଶାସନ କରନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଆଲୋଚନାକୁ ସର୍ବାଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯାଏ |

ମହିଳାମାନେ ପରିବାର ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି |

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଖାସି ଜନଜାତି ବାଂଲାଦେଶରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ପୁଅମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଏଥିରେ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା। ମହିଳା ଜଣକ ପରିବାରର ଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି |

ସାଧାରଣତଃ ଝିଅମାନେ ବିବାହ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ସରନେମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଖାସି ଜନଜାତିରେ ପୁଅମାନେ ବିବାହ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ସରନେମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି | ପିଲାମାନେ ମା ଙ୍କର ସରନେମ ନାମରେ ନାମିତ |

ସାଧାରଣତଃ, ଭାରତରେ, ବିବାହ ପରେ, ଝିଅମାନେ ଶାଶୁ ଘର ଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଜନଜାତିରେ ବରର ବିଦାୟୀ ହୁଏ | ଜନ୍ମ ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପଶୁର ଅଂଶ ସହିତ ଖେଳିବାକୁ ପଡେ ଏବଂ ସେଥିରୁ ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରାଯାଏ |


Share It

Comments are closed.