ପୂଜାରେ ପିତ୍ତଳ ବାସନ ବ୍ୟବହାରକୁ କାହିଁକି ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ


ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଘରେ କୌଣସି ପୂଜା ହେଉ କିମ୍ବା ବିବାହ ପରି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପିତ୍ତଳ ବାସନଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେଗୁଡ଼ିକରେ ରଖାଯାଏ | ସର୍ବଶେଷରେ, ପିତ୍ତଳ ବାସନକୁ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ରଖିବା ପଛର କାରଣ କ’ଣ? ଆପଣ କେବେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି? ଯଦି ଆପଣ ଏହାର କାରଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ରହସ୍ୟ କହିବୁ |

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ପିତ୍ତଳର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ। ଏହି ରଙ୍ଗ ବଳିଦାନ, ତ୍ୟାଗ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ପିତ୍ତଳ ବାସନ କେବଳ ପୂଜାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଜନ୍ମରୁ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୀତିନୀତିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହା ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ, ବିବାହ, ଶିଶୁ ସାୱାର କିମ୍ବା ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ।

ମନ ଅନୁଯାୟୀ ମିଳିଥାଏ ବରଦାନ

ପୂଜାରେ ପିତ୍ତଳ ବାସନ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଜୀବନରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ସୁଖଦ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀମାନେ ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ପୂଜା କରି ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ମନ ମୁତାବକ ବରଦାନ ଦିଅନ୍ତି | ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ତୁଲସୀ ଉପରେ ପାଣି ଅର୍ପଣ କଲେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଘରକୁ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାରେ ଭରିଦିଅନ୍ତି |

ଏହି ପାତ୍ରଗୁଡିକ କେବେବି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଧାର୍ମିକ ପଣ୍ଡିତମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂଜା ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଭୋଗ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନୈବେଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ରାନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉପାସନର ପ୍ରଭାବ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୁଏ ଏବଂ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଏହା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ପୂଜା ସମୟରେ ଆପଣ ଲୁହା, ଆଲୁମିନିୟମ କିମ୍ବା କାଚ ବାସନ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ପୂଜା ପାଇଁ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମର ଦେବତାମାନେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତୁମକୁ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ |


Share It

Comments are closed.