ବଡ଼ଦିନରେ ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ବଦଳରେ ମେରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କାହିଁକି କୁହାଯାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ


ଡିସେମ୍ବର ମାସ ହେଉଛି ବର୍ଷର ଶେଷ ମାସ | ଏଥି ସହିତ, ବର୍ଷର ଶେଷ ମାସରେ, ବର୍ଷର ଶେଷ ବଡ ପର୍ବ ଆସେ, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ବ ର ଅନେକ ଦେଶରେ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଡିସେମ୍ବରର ନିକଟତର ହେବା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୫ ଡିସେମ୍ବରରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି | ସମସ୍ତଙ୍କର ଅପେକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ଆଜି ହେଉଛି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ | ଯୀଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଏହି ବିଶେଷ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିରେ ସାଣ୍ଟା କ୍ଲଜ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପହାର ଆଣିଥାନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି କି ଅନ୍ୟ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ପରି, ଆମେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ରେ ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ନୁହେଁ ବରଂ ମେରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହିଥାଉ | ସର୍ବଶେଷରେ, ଆମେ କାହିଁକି ହାପି ଦିୱାଲୀ, ନୂତନ ବର୍ଷର ଶୁଭେଚ୍ଛା କିମ୍ବା ଶୁଭ ଇଷ୍ଟର ଭଳି ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହିନଥାଉ ? ମେରି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ ହାପି ବଦଳରେ ମେରି ଶବ୍ଦ କାହିଁକି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ମେରି ଅର୍ଥ କ’ଣ?

ମେରିର ଅର୍ଥ ଆନନ୍ଦଦାୟକ | ମେରି ଶବ୍ଦଟି ଜର୍ମାନ ଏବଂ ପୁରୁଣା ଇଂରାଜୀ ର ଏକ ମିଶ୍ରଣ | ସରଳ ଶବ୍ଦରେ, ମେରିର ଅର୍ଥ ଏବଂ ହାପିର ଅର୍ଥ ସମାନ | କିନ୍ତୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ, ହାପି ବଦଳରେ ମେରି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ହାପି ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେରି କାହିଁକି କୁହାଯାଏ?

ମେରି ଶବ୍ଦଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟିକ ଚାର୍ଲ୍ସ ଡିକେନ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଥିଲା | ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କାରୋଲ’ରେ ମେରି ଶବ୍ଦକୁ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ହାପି ବଦଳରେ ମେରି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହୁଥିଲେ | ଇଂଲଣ୍ଡରେ, ଅନେକ ଲୋକ ତଥାପି ମେରି ବଦଳରେ ହାପୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କୁହନ୍ତି | ଉଭୟ ଶବ୍ଦ ସଠିକ୍ କିନ୍ତୁ ମେରି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଚଳିତ |

ମେରି ଶବ୍ଦ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା?

ମେରି ଶବ୍ଦଟି ୧୬ଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରେ ଥିଲା | ତା’ପରେ ଏହା ଅଷ୍ଟାଦଶ ଏବଂ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ସହିତ, ମେରି ହାପି ଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପର୍ବରେ ମେରି ଶବ୍ଦ କେବେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇନଥିଲା |

ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କିମ୍ବା ମେରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହିବେ?

ଯଦିଓ ପ୍ରଚଳିତ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ କେବଳ ମେରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଅଛି, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମେରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହି ପରସ୍ପରକୁ ୱିଶ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କୁହନ୍ତି ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ | ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ମେରୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସର ଅର୍ଥ ସମାନ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମେରି ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ହାପି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହିବା ଅଜବ ହୋଇଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭୁଲ ନୁହେଁ |


Share It

Comments are closed.