ଏହିସବୁ ସଙ୍କେତ ଦେଖୁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ବୁଝିଯାଆନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନ


ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧନ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଦେବୀ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି | ଯେଉଁ ଘରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ସେହି ଘରେ କେବେବି ଅର୍ଥ ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିଶେଷ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ପେଚାକୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାହନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ଘରର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ପେଚା ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ ଶୁଭ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆଗମନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସନ୍ତି ସେହି ଘରେ ସେହି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ସେହି ଲୋକମାନେ କମ୍ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ କମ୍ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ମନେହୁଏ | ଏହି ଲୋକମାନେ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରତା ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି |

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଯେଉଁ ଘରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଛି, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି | ଯଦି ତୁମର ଘର ସର୍ବଦା ପରିଷ୍କାର ତେବେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମ ଘରେ ରହିବେ |

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଝାଡୁକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାବେଳେ ଯଦି କେହି ଝାଡୁ କରୁଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି।

ପୂଜାରେ ଶଙ୍ଖର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି | ଏହାର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ଶୁଣନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ ଶୁଭ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ କାନରେ ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନକୁ ସୂଚିତ କରେ |

ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସ୍ୱପ୍ନରେ ସାପ ଗାତ ଦେଖୁଛ କିମ୍ବା ଗାତରେ ସାପ ଦେଖୁଛ, ତେବେ ଏହା ହଠାତ୍ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ କହୁଛି ଆପଣ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି|


Share It

Comments are closed.