ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ କରିପାରେ ଏହି ୭ ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ , ଆଜି ହିଁ ସୁଧାରନ୍ତୁ


ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିର ଅବନତି ଜେନେଟିକ୍ସ, ବୟସ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବେଶ ସହିତ ଅନେକ କାରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯଦିଓ ଅନେକ ଲୋକ କେବଳ ଆଖିରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲେନ୍ସ ଲଗାନ୍ତି, ଯେପରିକି ଚଷମା କିମ୍ବା କଂଟାକ୍ଟ, ଲୋକମାନେ ଆଖିର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ବିଶେଷକରି ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ପରଦା ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛନ୍ତି, ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଗଠନ କରିବା ସହଜ ଅଟେ ଯାହା ଆଖିରେ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ସାଧାରଣ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଅଭ୍ୟାସ ଥାଇପାରେ ଯାହା ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଆପଣଙ୍କର ସୁସ୍ଥ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ |

ଦୁର୍ବଳ ଆଖିର କାରଣ

୧. ଅତ୍ୟଧିକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର

ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଛୋଟ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜିନିଷ ପଢିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କ ସେଲ ଫୋନରେ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମେ ଆଇ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଏବଂ ବାନ୍ତି ଲାଗେ | ପ୍ରତି ୨୦ ମିନିଟରେ ଆଖିକୁ ଏକ ବିରତି ଦିଅନ୍ତୁ |

୨.ବାରମ୍ବାର ଆଖି ମନ୍ଥିବା

ଆପଣ ହୁଏତ ଭାବି ପାରନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଭଳି ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ସଭିଏଁ ଏହା କରିଥାନ୍ତି| ଆପଣ ଯେତେ ମନ୍ଥିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନା କାହିଁକି, ପ୍ରଲୋଭନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ ତୁମେ ଆଖିପତା ତଳେ ଥିବା ରକ୍ତବାହୀକୁ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବ | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ପୋଡାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଥଣ୍ଡା କମ୍ପ୍ରେସନ ଉପରେ ବିଚାର କରନ୍ତୁ |

୩.ଆଖି ଅନୁକୂଳ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବା

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଗାଜର ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପାଇଁ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ | ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ପାଇଁ କିଛି ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଜରୁରୀ | ଏଥିରେ ଜିଙ୍କ, ଓମେଗା -୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଇ ଥାଏ | ହଳଦିଆ ଏବଂ କମଳା ରଙ୍ଗର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା, ଗାଢ ୍ ରଙ୍ଗର ପତ୍ର ଯୁକ୍ତ ଶାଗ, ଅଣ୍ଡା, ବାଦାମ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ |

୪. ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ନାହିଁ

ଲୁହ ଗଠନ ଏବଂ ଆଖିକୁ ତେଲିଆ ରଖିବା ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଜରୁରୀ | ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଆର୍ଦ୍ରତା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଲୁହ ଉତ୍ପାଦନରୁ ରୋକିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ମଧ୍ୟ ଶୁଷ୍କ, ଫୁଲିବା ଏବଂ ଲାଲ ହୋଇପାରେ |

୫.ଧୂମପାନ

ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଗଳା କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି ଆପଣ ଧୂମପାନ ନକରିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ତମାଖୁ ମାକୁଲାର ଡିଜେରେସନ୍, ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ, ଡାଇବେଟିଜ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରେଟିନୋପାଥି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ସହିତ ଜଡିତ | ବାସ୍ତବରେ, ଧୂମପାନକାରୀମାନେ ଅଣ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ଧ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ |

୬. ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ବାହାରେ ଚଷମା ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ କ୍ଷତିକାରକ UV ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି ଦୃଶ୍ୟମାନ (HEV) କିରଣ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆଣୁଛନ୍ତି | ଏହି କିରଣଗୁଡିକ ଅକାଳ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ଆଖି ସମସ୍ୟା, (ଫୋଟୋକେରାଟାଇଟିସ୍), ମାକୁଲାର ଡିଜେରେସନ୍ ଏବଂ ଏପରିକି ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଚଷମା ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ UV କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

୭. ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା

ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବିଶ୍ରାମ ବିନା ତୁମର ଆଖି ଲାଲ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ତୁମର ପାର୍କ ସର୍କଲ, ଶୁଖିଲା ଆଖି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ରାତିରେ ଛଅରୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆଖିକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ |


Share It

Comments are closed.