ପ୍ରୋଟିନ ଦୃଷ୍ଟି ରୁ ମାଂସ ମାଛଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ ନୁହେଁ ଏହି ୫ ଟି ଜିନିଷ : ଶରୀରକୁ ଯୋଗାଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୋଟିନ୍


ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ |୯ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, ଯାହାକୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଶରୀର ଏହାର ଖାଦ୍ୟରୁ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଶାକାହାରୀ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅଣ୍ଡା, ଚିକେନ୍ ଏବଂ ମାଛରୁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଇପାରିବେ |

ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ପନିର, ସୋୟା ଉତ୍ପାଦ, ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଛି | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆପଣ ମାଂସ-ଚିକେନ୍ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷରୁ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଇପାରିବେ ।

ରାମଦାନା ମଞ୍ଜି

ରାମଦାନା ମଞ୍ଜି ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ | ବାସ୍ତବରେ, ରାମଦାନା ବିହନର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିବେଷଣରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ |

ଚିନାବାଦାମ

ଚିନାବାଦାମ ବାସ୍ତବରେ ଏକ ନଟ ଅଟେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ନ୍ଟ ଏଥିରେ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ | ଚିନାବାଦାମ ଅନୁପାତରେ ସମସ୍ତ ୨୦ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଧାରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ‘ଆର୍ଜିନାଇନ୍’ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଟିନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉତ୍ସ |

ସବୁଜ ମୁଗ ଡାଲି

ଡାଲି ବିନା ଏକ ଭାରତୀୟ ଥାଲି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ସବୁଜ ମୁଗ ଡାଲି ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦ୍ଭିଦ-ଆଧାରିତ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉତ୍ସ | ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଭରପୂର, ଯେପରିକି ଫେନିଲାଲାନାଇନ୍, ଲିଉସିନ୍, ଆଇସୋଲ୍ୟୁସିନ୍, ଭାଲାଇନ୍, ଲାଇସେନ୍, ଆର୍ଜିନାଇନ୍ ଏବଂ ଅଧିକ |

ବୋଟ

ବୋଟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ | ବୋଟରେ ହାରାହାରି ପ୍ରୋଟିନ୍ ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଯାହା ଡାଲିଠାରୁ ଅଧିକ | ଏଥିସହ, ବୋଟ ଲାଇସେନ୍ ଏବଂ ଆର୍ଜିନିନରେ ଭରପୂର ଅଟେ |

ପନୀର

ସାରା ଦିନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗ୍ରହଣକୁ ସହଜ କରିବାକୁ, ପନୀର ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖାଦ୍ୟ | କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ପଶୁ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପଶୁ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସ |


Share It

Comments are closed.