ସୁସ୍ମତିଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ପୂର୍ବତ୍ତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବସୁନ୍ଧରାଙ୍କ ସହ ଗଢି ଉଠିଥିବା ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ସଂପର୍କକୁ ନେଇ ଦିନେ ବିବାଦରେ ଥିଲେ ମୋଦି


ଆଇପିଏଲର ପୂର୍ବତନ କମିଶନର ଲଲୀତ ମୋଦୀ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି । ରାଜସ୍ଥାନରେ ଲଲିତ ମୋଦୀଙ୍କର ବିବାଦ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରହିଛି । ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଲଲିତ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୁପର ସିଏମ୍ କୁହାଯାଉଥିଲା । ମୋଦୀ ଦୁର୍ନୀତିର ଗନ୍ତାଘର ପାଲଟି ଯାଇଥିଲେ ।

ଲଲୀତ ମୋଦୀ ଏବଂ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ମୁଦ୍ଦା କରିଥିଲା । ଯାହାର ଫଳାଫଳ ହେଲା ୨୦୦୮ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ପରାଜୟ । ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । ଆଜି ବି ବିରୋଧୀମାନେ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କୁ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ବାରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ଯେ, ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ଦିନରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲେ । ଲଲୀତ ମୋଦୀ ଏହାର ଲିଡର ଥିଲେ । ଏହାପରେ ବସୁନ୍ଧରା କହିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କୁ ଓ ଲଲୀତ ମୋଦୀଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । ସୂଚନାଥାଉକି, ଏବେ ଲଲୀତ ମୋଦୀ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସୁସ୍ମିତା ସେନଙ୍କୁ ଡେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ।

୧୯୯୦ରେ ବସୁନ୍ଧାରା ରାଜେ ଏବଂ ଲଲିତ ମୋଦୀଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା । ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ଯେତେବେଳେ ସେ ସିଏମ୍ ହେଲେ ସେତେବେଳେ ମୋଦୀଙ୍କୁ କୁହାଯଉଥିଲା ସୁପର ସିଏମ୍ । ଯେତେବେଳେ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନର ସିଏମ୍ ହୋଇଥିଲେ, ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସହ ଥିବା ଘନିଷ୍ଠତାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ନେଇଥିଲେ ।

ଫଳାଫଳ ହେଲା ଲଲୀତ ମୋଦୀ ରାଜସ୍ଥାନର ସୁପର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ବିଖ୍ୟାତ ହୋଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଲଲିତ ମୋଦୀ ଏବଂ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ନୀତି ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଲଲିତ ମୋଦୀ ଏବଂ ମୀନଲ ମୋଦୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନେକ କିଛି ନିଜ ଅକ୍ତିରଆରରେ କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଯାହାକି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଲଲିତ ଯୁଗର ବୃଦ୍ଧି ୨୦୦୪ର ଶେଷ ସପ୍ତାହରୁ ହୋଇଥିଲା । ହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ବାସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ସିଏମ୍ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୫ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଲଲୀତ ମୋଦୀ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲେ । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ହାଜିର ହେଉଥିଲେ ।

ଯେକୌଣସି କାମ ପାଇଁ, ସିଏମ୍ ବଦଳରେ ପ୍ରଥମେ ଲଲିତ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ପଡିଲା । ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା ଯେ ଲଲୀତ ମୋଦୀ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜସ୍ଥାନର ସୁପର ସିଏମ୍। ବ୍ରିଟିଶ ଇମିଗ୍ରେସନ କମିଶନଙ୍କୁ ମୋଦୀ ଦେଇଥିବା ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ଏବଂ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ମାଆଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ଏବଂ ମୋଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମୀନାଲ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ସାଙ୍ଗ ଥିଲେ ।

୨୦୧୨ ଏବଂ ୨୦୧୩ ରେ, ବସୁନ୍ଧରା ମୋଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମୀନାଲଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲିସବନକୁ ନେଇଥିଲେ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଲଲିତ ମୋଦୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଚାଲୁଥିଲା ସରକାର । ଜୟପୁରର ହୋଟେଲ ରାମବାଗ ପ୍ୟାଲେସର ଏକ ସୁଇଟ୍ ଥିଲା । ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରାସାଦର ସୁଇଟରେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଧାଡ଼ିରେ ଯଆଉଥିଲେ ।

ଏହି ହୋଟେଲରୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ରାଜନେତା ଏବଂ ବିଲଡରମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଉଥିଲେ ମୋଦୀ । ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀ, ମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କେହି ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଝାଳ ବୋହିଯାଉଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲଲିତ ମୋଦୀ ହୋଟେଲରୁ ସରକାର ଚଳାଉଥିଲେ ।

 


Share It

Comments are closed.