ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ, ସେ ସଂପର୍କରେ ଖଲାସା କଲେ ଗଡକାରୀ


ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି। ୨୦୨୦ ବର୍ଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସମୁଦାୟ ୩,୪୮,୨୭୯ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାରା ଦେଶରେ ୩,୬୬,୧୩୮ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧,୩୧,୭୧୪ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଦ୍ରୁତ ଗତି ଓ ଭୁଲ ଡ୍ରାଇଭିଂ ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ଯାହା ଏହି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ। ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସବିଶେଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ (ଡିଆରପି) ରେ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି। ଡିଆରପି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଅଧିକ ସତର୍କତା ଓ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ୧.୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସବିଶେଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ (ଡିଆରପି)ରେ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ। ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସଲ୍ଟିଂ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଡିଆରପି ଅତ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ଷଣଶୀଳ। ବ୍ଲାଇଣ୍ଡ ସ୍ପଟର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଆରପି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପଛରେ କୌଣସି ଆପତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଯଦି ଆପଣ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଟେଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୪୦-୫୦ ନୋ ଆପତ୍ତିଜନକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (NOC) ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହାକୁ ସହଜ କରିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଆସିଛି। କେନ୍ଦ୍ରର ଭୂମିକା ଅଧିକ ନୁହେଁ।

‘‘ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜେ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥପତିମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ମୁଁ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଯଦି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଆଦର୍ଶର ନୁହେଁ, ସ୍ଥପତିଙ୍କୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ,’’ କହିଛନ୍ତି ନୀତିନ।

ସଂସଦରେ ସରକାର ଏହା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୭ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୪.୪୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୭ରେ ୧,୪୭,୯୧୩ ଲୋକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ସେହିଭଳି, ୨୦୧୮ରେ ୧,୫୧,୪୧୭ ଲୋକ, ୨୦୧୯ରେ ୧,୫୧,୧୧୩ ଓ ୨୦୨୦ରେ ୧,୩୧,୭୧୪ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।


Share It

Comments are closed.