ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଚୋପାକୁ ଡଷ୍ଟବିନରେ ପକାଇବାର ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏଭଳି ଉପାୟରେ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର


ଫଳର ଚୋପା ର ଅନେକ ଲାଭ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଚୋପା ବିଷୟରେ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି? ଯଦି ଆପଣ ଶୁଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୁଣନ୍ତୁ | ରସୁଣ ଏବଂ ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, କେବଳ ସେଗୁଡିକୁ କିପରି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ତାହା ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଚା

ଚା ’ତିଆରି ପାଇଁ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଚୋପା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ଚା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ସହିତ ପିଆଜ କିମ୍ବା ରସୁଣ ଚୋପା କୁ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ପାଣି ଫିଲ୍ଟର୍ କରି ପିଅନ୍ତୁ | ଏହି ଚା ସ୍ୱାଦରେ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ | କେବଳ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଚୋପା ଧୋଇ ସଫା ହୋଇଥିବା ଦରକାର ଏବଂ ଯଦି ସେଗୁଡିକ ଜୈବିକ ତେବେ ଆହୁରି ଭଲ |

ଗଛ ପାଇଁ

ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଚୋପା ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ସାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ତୁମେ ତୁମର ଗଛରେ ଏହି ଚୋପାକୁ ଯୋଡି ପାରିବ ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେମାନେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ କପର ମଧ୍ୟ ପାଇବେ | ଏହା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସବୁଜ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବଢିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

କେଶ ରଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ

କେଶକୁ ଗୋଲ୍ଡେନ ବ୍ରାଉନ ରଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ପିଆଜ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଫୁଟାନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପିଆଜ ପାଣି ସହିତ ପରିଷ୍କାର କେଶକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ କେଶ ରଙ୍ଗ ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |

ଚର୍ମ ପାଇଁ

ଚର୍ମରେ ଥିବା କୁଣ୍ଡିଆପଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଚୋପା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ପିଆଜ କିମ୍ବା ରସୁଣର ଚୋପାକୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଚର୍ମରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ

ଯଦି ତୁମେ ମାଂସପେଶୀ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଛ, ତେବେ ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣିରେ ଭିଜାଇବା ପରେ ଛାଣି ଦିଅ | ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚା ଭଳି ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |

କେଶ ପାଇଁ

ପିଆଜ ରସ ପରି ଏହାର ଚୋପା ମଧ୍ୟ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ, ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପାଣିରେ ସାମ୍ପୁ କରିବା ପରେ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | କେଶ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବ |

(ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଏହି ପଦାର୍ଥ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମତାମତ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ | ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |)


Share It

Comments are closed.