ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ଘଟିଥାଏ? ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ


ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ମନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଥାଏ ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆମ ସହିତ କ’ଣ ହୁଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଖୋଜୁଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରଶ୍ନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଲା ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହୁଏ?

ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଡ୍ଡିଟ୍ ଥ୍ରେଡ୍ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମେଡିକାଲ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମରି କରି ଫେରି ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ପଚାରିଲେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ ତିନି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରଥମେ ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କିଛି ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ | ଅନ୍ୟମାନେ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଥିଲେ | ସେଠାରେ ତୃତୀୟ ଲୋକ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କିଛି ଆଲୋକ ଦେଖିଲେ | ବ୍ରିଟେନର NYU ଲାଙ୍ଗୋନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସେଣ୍ଟରର ମେଡିସିନ୍ ର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡ ସାମ ପାରନିଆ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ପୀଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ସାମ ପାରନିଆ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ମେଡିକାଲରେ ମରିବା ପରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସତର୍କତା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ଆପଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଣିଷ ସହିତ କ’ଣ ଘଟେ, ଯେଉଁମାନେ ମେଡିକାଲ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରା ଅନୁଭବ କରାଯାଇପାରେ?

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି | ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏକ ଏଞ୍ଜିଓଗ୍ରାଫି କରୁଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ସେ ମେସିନର ପରଦାକୁ ଦେଖି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଥିଲେ। ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମେସିନର ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଆଲାର୍ମ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ।
ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୁନିଆ ମୋ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ମୋ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଅନ୍ଧକାର ପଡିଗଲା | ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କେବଳ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ଆଖି ଖୋଲା ଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତର କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଛୁ। ଏହା ଶୁଣି ମୁଁ ବହୁତ ଆରାମ ଅନୁଭବ କଲି |

ଅନ୍ୟ ଜଣେ କହିଥିଲେ ଯେ ଥରେ ସେ ଶ୍ରେଣୀରେ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା ଦେଉଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଖସିପଡିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ମୋର ନିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ସେ କିଛି ଗଭୀର ଗର୍ତ୍ତରେ ଖସିପଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ଚେତନା ଫେରି ପାଇବା ପରେ, ମୋର କିଛି ମନେ ନାହିଁ | ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଥିଲେ ଯେ ହିରୋଇନ ନେବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ କାମ କରୁନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି |

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଥିଲେ ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୪ ରେ ଏକ ସଭାରେ ସେ ଖସି ପଡିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଏବଂ ନାଡି ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ସେ ମନେ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପଡ଼ିବାର ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସବୁକିଛି ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ମେଡିକାଲରେ କୋମାରେ ଯାଇଥିଲେ।


Share It

Comments are closed.