ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇଲେ ମିଳିଥାଏ ଏହି ୬ ଟି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଫାଇଦା


ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ମସଲା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ରୋଷେଇ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମସଲା ଏହାର ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଗୁଣ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଜୁଆଣି | ଜୁଆଣିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫ୍ୟାଟ, ମିନେରାଲ୍ସ, ଫାଇବର ଏବଂ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଥାଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଥିଏମାଇନ୍, ରିବୋଫ୍ଲାଭିନ୍, ଫସଫରସ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ନିୟାସିନ୍ ମଧ୍ୟ ଜୁଆଣିରେ ଭଲ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ପେଟ ପାଇଁ ଜୁଆଣି ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଖାଲି ପେଟରେ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ସହଜରେ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇବାର ଲାଭ ବିଷୟରେ |

୧.ଓଜନ: ମେଦବହୁଳତାର ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜୁଆଣି ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

୨.ହଜମ: ଯଦି ଆପଣ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜନିତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଜୁଆଣି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଗ୍ୟାସ, ଅପାଚନ ଏବଂ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଜୁଆଣି ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଜୁଆଣିରେ ଆଣ୍ଟିସ୍ପାସ୍ମୋଡିକ୍ ଏବଂ କାର୍ମିନାଟିଭ୍ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଅପାଚନ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

୩.କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ: କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇପାରିବେ | ଜୁଆଣି ମଞ୍ଜିରେ ଆଣ୍ଟି-ହାଇପରଲିପାଇଡେମିକ୍ ପ୍ରଭାବ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି, ଯାହା ଶରୀରର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍, LDL- କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍, ଟ୍ରାଇଗ୍ଲେସିରାଇଡ୍ ଏବଂ ମୋଟ ଲିପିଡସ୍ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

୪.ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା: ଯଦି ଆପଣ ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଜୁଆଣି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ | ଜୁଆଣିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ପାଟି ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ | ଜୁଆଣି ପାଣି ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୁ ଆରାମ ଦେଇପାରେ |

୫.ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା: ପ୍ରତିଦିନ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ସହିତ ଶୋଇବାରେ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏକ କପ୍ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଏହା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ଆରାମ ଦେଇପାରେ |

୬.ମଧୁମେହ: ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ପ୍ରତିଦିନ ଜୁଆଣି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ ହୋଇପାରେ |

(ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଏହି ପଦାର୍ଥ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମତାମତ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ | ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |)


Share It

Comments are closed.